ଅନଲାଇନରେ ଜୀବନସାଥୀ ଖୋଜୁଥିଲେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଭଳି ବଡ ବଡ ସହରମାନଙ୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନଲାଇନର ମାଟ୍ରିମୋନିଆଲ ସାଇଟ ବେଶ ଆଦୃତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ଧିରେ ଧିରେ ଛୋଟ ସହର ଲୋକମାନଙ୍କରେ ଲୋକେ ବେଶ ଆପଣାଇବାରେ ଲାଗିଲେଣି । ଅନଲାଇନରେ ଜୀବନସାଥୀ ବାଛିବା ଯେତେ ସୁବିଧା ସେତେ ଖରାଫ ମଧ୍ୟ । କିନ୍ତୁ ଅନଲାଇନରେ ଜୀବନସାଥୀ ବାଛୁଥିଲେ ଆପଣ ଟିକେ ଭଲ ଭାବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ । ଆଜିକାଲି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଧର ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଇବା ପାଇଁ ମାଟ୍ରିମୋନିଆଲ ସାଇଟର ସାହାରା ନେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଅନଲାଇନରେ ଜୀବନସାଥୀ ବାଛିବାରେ ଯେତିକି ଫାଇଦା ରହିଛି ସେତିକି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏବେ ଏହି ସାଇଟରେ ଧୋକାଦାରୀ ହେଉଥିବାର ଖବର ବାରମ୍ବାର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ତେଣୁ ଅନଲାଇନରେ ଜୀବନସାଥୀ ଖୋଜୁଥିଲେ ବିଶେଷ କରି ( ଝିଅମାନେ) ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ କେଉଁ କେଉଁ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିଲେ ଧୋକା ଖାଇବେ ନାହିଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିନେବା ।
୧. ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କଥା ସେୟାର କରିବା ସମୟରେ ଭଲ ଭାବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ – ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କାହାର ପ୍ରୋଫାଇଲ ପସନ୍ଦ ଆସୁଛି ଓ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ସହ ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସେୟାର କରିବେ । ଆପଣ ନିଜ ଘର ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ହଠାତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପ୍ରଥମେ ଭଳ ଭାବେ ଜାଣନ୍ତୁ, ଚିହ୍ନନ୍ତୁ ଓ ପରେ ପରେ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଗକୁ ବଢାନ୍ତୁ ।
୨. ମିଟିଂ ପାଇଁ ସଠିକ ଜାଗା ଚୟନ କରନ୍ତୁ – ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସବୁ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଭେଟିବାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏକାକୀ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ନିଜର କୈøଣସି ଜଣେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ନିକଟ ସଂପର୍କିୟ ସହ ଭେଟିବାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।
୩. ସବୁ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ଯାଞ୍ଚ କରିନିଅନ୍ତୁ – ଏହା କେବେ ବି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ, ଅନଲାଇନରେ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ସେ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଠିକ । ତେଣୁ ଭଲ ଭାବେ ସବୁ ଜିନିଷ ପରଖନ୍ତୁ । ତାଙ୍କ ପରିବାର ସାଙ୍ଗ, ସାଥୀ ବିଷୟରେ ସବୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତୁ । ସବୁ ଜିନିଷ ଭଲ ଭାବେ ପରଖି କଥା ଆଗକୁ ବଢାନ୍ତୁ ।
୪. ପରିବାର ସହ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ – ସବୁକଥା ବୁଝିବା ପରେ ପରିବାର ସହ ଏ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୁଅନ୍ତୁ । ଦୁଇ ପରିବାରକୁ ଏକାଠି ମିଶାନ୍ତୁ । ଯଦି ସେ ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ ହୋଇଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସହ ମିଶିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଆଉ ଠକାମିର ଶିକାର ହେବେ ନାହିଁ ।

Comments are closed.