କୁକୁଡ଼ାର ଏହି ୪ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରି ପାଇପାରିବେ ସଫଳତା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି

ମୌର୍ଯ୍ୟ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, ଚତୁର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ପ୍ରକାଣ୍ଡ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଚାଣକ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ ସମାଜ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନୀତିଗୁଡିକର ସାହାଯ୍ୟରେ ମଣିଷ ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବ | ଏହି କାରଣରୁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କୁ ନୈତିକତାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜ୍ଞାନୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କର ନୀତିରେ ଏକ ଶ୍ଲୋକ ମାଧ୍ୟମରେ କୁକୁଡ଼ାର ଚାରୋଟି ଗୁଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏହି ନୀତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରିବେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

ପ୍ରତ୍ୟୁତ୍ଥାନମ୍ ଚ ଯୁଦ୍ଧ ସଂବିଭାଗମ୍ ଚ ବନ୍ଧୁଷୁ ।
ସ୍ବୟମାକ୍ରମ୍ୟ ଭୁକ୍ତଂ ଚ ଶିକ୍ଷେଚତ୍ବାରୀ କୁକ୍କୁଟାତ ।।

ଏହି ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କୁକୁଡ଼ାଠାରୁ ଚାରିଟି ଅଭ୍ୟାସ ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କୁକୁଡ଼ା ପରି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଉଠିବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସକାଳେ ଉଠେ, ତେବେ ସେ ଦିନସାରା କାମ କରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିପାରନ୍ତି | ଏହା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କୁକୁଡ଼ାର ଅନ୍ୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣିଷ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଉଚିତ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ସତର୍କ ରୁହିବା ଉଚିତ। ଏମିତି ହୋଇନଯାଉ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶତ୍ରୁ ଆପଣଙ୍କ ପଛରେ ଜାଲ ବୁଣୁଥିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାପଡ଼େନାହିଁ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନୁଷ୍ୟକୁ କୁକୁଡ଼ା ଭଳି ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ନିଜର ଜିନିଷର ଅଂଶ ଦେବାର ଅଭ୍ୟାସ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଜଣଙ୍କୁ କୁକୁଡ଼ାର ଚତୁର୍ଥ ଗୁଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସର୍ବଦା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଜୀବନ ଜିଇଁବା ଉଚିତ୍ | ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୁକୁଡ଼ାର ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଜଣେ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରିବେ ।

Comments are closed.