କେଶ ପାଇଁ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ବାୟୋଟିନ୍ ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି ଦୂର କରିବେ ବାୟୋଟିନ ର ଅଭାବ

ଭଲ ଲମ୍ବା ଏବଂ ମୋଟା କେଶ କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଆଜିକାଲି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟପେୟ ହେତୁ କେଶ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଘଟୁଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରେ କେଶ ଝଡ଼ିବା, ଅକାଳରେ ପାଚିବା, ରୁପି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଠିକ୍ ଯେପରି ଆମ ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, କେଶର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

ଅନେକ ଲୋକ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପତଳା, ଦୁର୍ବଳ କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ବାୟୋଟିନ୍ କ’ଣ, କେଶ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ଉପକାରିତା ଏବଂ ବାୟୋଟିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ, ଏଠାରେ ଏହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ରହିଛି |

ବାୟୋଟିନ୍ କ’ଣ?
ବାୟୋଟିନ୍ (ଭିଟାମିନ୍ ବି ୭) ଅନେକ ଖାଦ୍ୟରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ଭିଟାମିନ୍ | ବାୟୋଟିନ୍ ଆପଣ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫ୍ୟାଟ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ କୁ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର ଏବଂ କଦଳୀ ପରି ଖାଦ୍ୟରେ ବାୟୋଟିନ୍ ମିଳିଥାଏ | ବାୟୋଟିନ୍ ଅଭାବରୁ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ମୁହଁରେ ଦାନା ’ହୋଇପାରେ | ବାୟୋଟିନ୍ ଶରୀରରେ ଥିବା ଏନଜାଇମର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଯାହା ଫ୍ୟାଟ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଭାଙ୍ଗେ |ଶରୀରରେ କମ୍ ବାୟୋଟିନ୍ ସ୍ତର ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଭଲ ପରୀକ୍ଷା ନାହିଁ | ତେଣୁ ଏହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

କେଶ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍?

ବାୟୋଟିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଜଳରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଭିଟାମିନ୍ ଯାହା ଭିଟାମିନ୍ ବି ପରିବାରର ଏକ ଅଂଶ | ଏହାକୁ ଭିଟାମିନ୍ ଏଚ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ଏକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କେଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ ଗ୍ଲାମରାଇଜ୍ ହୋଇଥାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ବାୟୋଟିନ୍‌ର ଅଭାବ କେଶ ଝଡିବାରେ ଲାଗିଥାଏ |

କେଶ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ

ଟପିକାଲ୍ ବାୟୋଟିନ୍ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଭଳି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ | ସେରମ୍ ବାୟୋଟିନ୍ ସ୍ତରର ଉନ୍ନତି, କେଶ ଝଡିବା ଏବଂ କେଶ ଏବଂ ନଖର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେବାକୁ କିମ୍ବା ବାୟୋଟିନ୍ ରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ | କେଶରେ ବାୟୋଟିନ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରେ | ବାୟୋଟିନ୍ ସାଧାରଣତଃ ସାମ୍ପୁରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପାଦାନ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥିତ | କିମ୍ବା ବାୟୋଟିନ୍ ଏକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ମୌଖିକ ଭାବରେ ନିଆଯାଏ |ଆପଣ କିପରି ବାୟୋଟିନକୁ ନିଜ କେଶ ନିତ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ତାହା ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ |

୧.ବାୟୋଟିନ୍ ରିଚ୍ ଫୁଡ୍

ବାୟୋଟିନ୍ ରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବାୟୋଟିନ୍ ଅଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଏବଂ ନଖର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ | ବାୟୋଟିନରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ – ମାଛ (ସାଲମନ ଏବଂ ଟୁନା) ମାଂସ ଏବଂ ଅଙ୍ଗର ମାଂସ, ବାଦାମ ଏବଂ ମଞ୍ଜି (ବାଦାମ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ମଞ୍ଜି) ଦୁଗ୍ଧ (ଚେଡର୍ ପନିର, କ୍ଷୀର ଏବଂ ସାଧା ଦହି) ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ (ମିଠା ଆଳୁ, ପାଳଙ୍ଗ, ବ୍ରୋକୋଲି, ବନ୍ଧାକୋବି ଏବଂ ଷେଓ) ପୁରା ଗହମ ରୁଟି |

୨. ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ
ଟାବଲେଟ୍, ପାଉଡର୍ ଏବଂ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ଆକାରରେ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ସ ଉପଲବ୍ଧ | ଆପଣଙ୍କର ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଡୋଜ ଅନୁଯାୟୀ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନିଅନ୍ତୁ |

୪. ବାୟୋଟିନ୍ ପ୍ୟାଚ୍
ଯଦି ଆପଣ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ବାୟୋଟିନ୍ ପ୍ୟାଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ୟାଚ୍ ଗୁଡିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ସିଷ୍ଟମରେ ବାୟୋଟିନ୍ ମୁକ୍ତ କରେ |

୫.ବାୟୋଟିନ୍ ତେଲ ଏବଂ କେଶ ଦ୍ରବ୍ୟ

ଆପଣ ନିଜ ତ୍ୱଚାରେ ବାୟୋଟିନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ତେଲ ଏବଂ ସାମ୍ପୁ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ପାରିବେ | ଏହି କେଶ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାୟତଃ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହର୍ବାଲ୍ ଉପାଦାନ ଏବଂ ଟପିକାଲ୍ DHT ବ୍ଲକର୍ ଥାଏ ଏବଂ କିଛି ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶିତ ଡୋଜ ଅନୁଯାୟୀ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ନେବାକୁ ପଡିବ |

ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାୟୋଟିନ୍ ନିଆଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଜିନିଷର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରା ଖରାପ ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ବାୟୋଟିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ୍ସ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବିଚାର କରି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ | ୬ ମାସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାୟୋଟିନ୍ ର ମାତ୍ରା ୫ mcg ମି.ଗ୍ରା। ୭ ରୁ ୧୩ ମାସ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ 6 mcg, ୧ ରୁ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ 8 mcg, ୪ ରୁ ୮ ପାଇଁ 12 mcg, ୯ ରୁ ୧୩ ପାଇଁ 20 mcg, ୧୪ ରୁ ୧୮ ପାଇଁ 25 mcg, ୧୯ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ 30 mcg ପାଇଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

(ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହି ପଦାର୍ଥ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |)

Comments are closed.