ଭାରତକୁ ରାଫେଲ ବିମାନ ମିଳିବା ପରେ ଭଡ଼କି ଯାଇଛନ୍ତି ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ, ପ୍ରଥମେ ଚୀନ ପରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇଛି ଏଭଳି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

0

ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ରାଫେଲ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଶକ୍ତି ବହୁଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଆଦୌଁ ଖୁସି ନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଚାଇନା ରାଫେଲ ବିମାନକୁ ଏହାର ଜେ୨୦ ଠାରୁ କମ୍ ବୋଲି କହିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୌଡ଼ ବୋଲି ଆଖ୍ୟା କରିଛି।

Image :Business Today

ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଆୟଶା ଫାରୁକି ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସାପ୍ତାହିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଫାଲ ବିମାନ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିଛନ୍ତି ଯାହା ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ବହୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକା ଅନୁଯାୟୀ ରାଫାଲ ବିମାନ ଦୁଇଗୁଣ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଷ୍ଟକ୍ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ କରୁଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଭାରତ ମହାସାଗରକୁ ଆଣବିକ ସଶସ୍ତ୍ର କରୁଛି ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ନିଜର ସାମରିକ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ଫାରୁକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଯୋଗାଇବାରେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଜଣାଇଗେଉଛୁ ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଫାଲ ବିମାନ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.