ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ ପରଠାରୁ ଟିକଟକର ପିଛା ଛାଡ଼ୁନି ବିବାଦ,ଏବେ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାନ ହେବ ଟିକଟକ

0

ଭାରତରେ ବଏକଟ ହେବା ପରେ ଚାଇନାର ସର୍ଟ ଭିଡିଓ ଆପ୍ ଟିକଟକର ସମସ୍ୟା ଥମିବାର ନାମ ନେଉନାହିଁ। ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ଆମେରିକାର ଟିକଟକକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ଟିକଟକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଶନିବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବେ ବୋଲି ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। ଭାରତ ଭଳି ଟିକଟକ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚରଗିରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ୍ ଏବଂ ଟିକଟକର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ ଏବଂ ଟିକଟକ୍ ର ସମ୍ଭାବ୍ୟ କ୍ରେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଟିକଟକ କ୍ରୟକାରୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବ୍ୟାନକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଟିକଟକ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଡିଲ୍ କରିପାରେ |

ଏହି ସମୟରେ ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଏବଂ ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଚାଇନା କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସକୁ ଆମେରିକାରେ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପରୁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

ଯଦି ଆମେରିକାରେ ବାସ୍ତବରେ ଟିକଟକ ନିଷେଧ କରାଯାଉଛି, ତେବେ ଏହା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବାଇଟେଡାନ୍ସ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ଼ ଝଟକା ହେବ | କାରଣ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଟିକଟକର ମାସିକ ସକ୍ରିୟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮୦ ମିଲିୟନ ଅର୍ଥାତ ୮ କୋଟି |

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ନିକଟରେ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଯଦି ଟିକଟକକୁ ଆମେରିକାରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିବ, ଯେତେବେଳେ କି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ୍ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟିକଟକ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସର ସାମ୍ବାଦିକ ଟେଲର ଲୋରେଞ୍ଜ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଟିକଟକ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଟିକଟକ ଅଭିଯାନର ଟ୍ୟାଗଲାଇନ୍ ଥିଲା ‘ଟିକଟକ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଯାସୁସି କରୁଛି।’

Leave A Reply

Your email address will not be published.