ସୁନା ଓ ରୂପାରୁ ତିଆରି ମାସ୍କ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ତୁର୍କୀର ଏହି ଶିଳ୍ପକାର

0

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର ଜାରି ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କହିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ନଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସ୍କ ହେଉଛି ହିଁ ହେଉଛି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ। ଏହି ସମୟରେ ଜଣେ ତୁର୍କୀ କାରିଗର ସୁନା-ରୂପାର ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କାରିଗର ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାସ୍କ କରୋନା ଭାଇରସର ସଂକ୍ରମଣ ହେବ ନାହିଁ।

ଅସଲରେ, ତୁର୍କୀରେ, ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଡିଜାଇନର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି | କାରିଗର ସାବ୍ରି ଡେମିରସି ସୁନା ଓ ରୂପା ସହିତ ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ସେ ନିଜ ଦୋକାନରେ ସମାନ ମାସ୍କ ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | Dailysabah.com ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୩ ବର୍ଷୀୟ କାରିଗର ସାବ୍ରି ଡେମିରସି ପ୍ରାୟ ୩୨ ବର୍ଷ ଧରି ସୁନା ଓ ରୂପାର କାମ କରୁଛନ୍ତି | ତାଙ୍କର ନିଜର ଏକ ବଡ ଦୋକାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହାକି ମହାମାରୀ ହେତୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହାକୁ ଖୋଲାଯାଇଛି |

ISTANBUL, TURKEY – NOVEMBER 24: Sabri Demirci, a silver craftsman, begins to produce 18k gold and 999k silver masks to be sold for between 1,500 and 20,000 Turkish liras in Istanbul, Turkey on November 24, 2020. ( Yasin Aras – Anadolu Agency )

ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ଫ୍ୟାଶନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ମାସ୍କ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ସୁନା-ରୂପା ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଡିମିରାସି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ରୂପାରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ଅଛି | ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେ ଘରେ ବିତାଇଥିବା ସମୟରେ ସେ ରୂପା ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ଡେମିର୍ସି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୂପା ମାସ୍କର ଓଜନ ୨୦ ଗ୍ରାମ ଯାହାକି ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୫୦୦ ତୁର୍କୀ ଲିରା ($ ୧୮୮) ଅଟେ। ୨୫ ଗ୍ରାମ ସୁନା ମାସ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୨୦,୦୦୦ ତୁର୍କୀ ଲିରା (୨୫୦୦ ଡଲାର) |

ସେ ତାଙ୍କ ଦୋକାନରେ ମାସ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଛାଞ୍ଚରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହା ସେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଶେଷ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସେ ସୁନା ଓ ରୂପାର ମାସ୍କ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଆଦେଶ ଦିଆଗଲା, ସେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.