ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ପ୍ରଜାତିର ଆଲବିନୋ ସିଲ

0

ଆପଣ କେବେ ଆଲବିନୋ ସିଲ୍ ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ଏହା ଏକ ଅତି ବିରଳ ପ୍ରଜାତି | ରୁଷର ଟୁଲୋନି ଦ୍ୱୀପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଏକ ନୂତନ ଆଲବିନୋ ଏହାର ଅନନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି | ଏହାର ହାଲୁକା ଲାଲ ରଙ୍ଗ ପରିବାରର ବାକି ଆଲବିନୋ ସିଲ୍ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ |

Image :Latestly

ସାମୁଦ୍ରିକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ଭ୍ଲାଦିମିର୍ ବୁର୍କାନୋଭ ଏହି ଆଲବିନୋ ସିଲର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ନିଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଆଲବିନୋ ସିଲ୍ ଏକୁଟିଆରେ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ କ୍ୱଚିତ୍ ପ୍ରଜନନ କରେ |ବିରଳ ଆଲବିନୋ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଭ୍ଲାଦିମିର୍ ବୁର୍କାନୋଭ୍ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଲବିନୋ ସିଲ୍ ର କାହାଣୀ ସେୟାର କରିଥିଲେ | ସେ ସେୟାର କରିଥିବା ଇମେଜରେ ସେ କ୍ୟାପସନ ଦେଇଛନ୍ତି, “ଆଲବିନୋ ଫର୍ ସିଲ୍ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ସମାନ ଅସାଧାରଣ ରଙ୍ଗର ଜୀବଙ୍କ ବୟସ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲି।
Image :News Track English

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀଟି ୨ କିମ୍ବା ୩ ବର୍ଷର ଥିଲା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଥିଲା, ଏପରିକି ତାର ଆଖି ଖରାପ ଥିବା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ତାର ବୟସ ଜାଣିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଆଲବିନୋ ଆଡକୁ ଗଲି |ଆଲବିନୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପକ୍ୱ ହୋଇ ୫-୬ ବର୍ଷର ହୋଇଯାଇଛି | ସେ ଏହି ଋତୁରେ ପ୍ରଜନନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲା ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି |
Image :News Track English

Leave A Reply

Your email address will not be published.