ନିଜର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ନେଇ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଏଭଳି ଜବାବ ଦେଲା ରୁଷ

ରୁଷ ଏହାର କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ଦୁନିଆ ଯାକରୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭିତ୍ତିହୀନ ବୋଲି କହିଛି। ରୁଷ ଏହାର ଟୀକାର ନିରାପତ୍ତାକୁ ନେଇ ଲଗାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଦୁଇ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆଧାରରେ ରୁଷ ଏହି ଟିକାକୁ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ତେବେ ସେବେଠାରୁ ରୁଷ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ରୁଷର ଏହି ଟିକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି।

ରୁଷର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମିଖାଇଲ ମୁରାଶକୋ ଏକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷର ଟିକା ଉପରେ ଉଠୁଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ବଜାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିହୀନ। ଏହି ଟିକା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମୁରାଶକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯାହା କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବରରେ ରୁଷର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟିକା ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ରୁଷକୁ କହିଛି। ରୁଷର ଏହି ଟିକା WHO ତାଲିକାରେ ଥିବା ଛଅଟି ଟିକା ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି | ରୁଷ କହିଛି ଯେ ଏହାର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଏହା ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବ।

ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପର ମିଡିଆ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଟିକା ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଟିକା ଠିକ୍ ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଜର୍ମାନୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଜେନ୍ସ ସ୍ପାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ଭୁଲ ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ସମୟରେ, ମସ୍କୋ ଭିତ୍ତିକ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ସ (ACTO) ଏହାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁଷର ଟିକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ନକରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି।

ତେବେ ରୁଷର ଏହି ଟିକା ସପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି। ଫିଲିପାଇନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋଡ୍ରିଗୋ ଡୁଟେର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଟିକା ନିଜେ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ରୁଷ ଏହି ଟିକା ତିଆରି କରି ମାନବିକତା ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛି। ମୁଁ ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବି | ଏଥି ସହିତ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ଟିକା ଠିକ୍ ମିଳେ ତେବେ ତାହା କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବ।

Comments are closed.