ଟିକଟକର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟକୁ କିଣିପାରନ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ, ଚାଲିଛି ଆଲୋଚନା

ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତ ସର୍ଟ ଭିଡିଓ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍ ସମେତ ୫୯ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଜୁଲାଇ ଶେଷରେ ଆଉ ୧୫ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା | ଭାରତରେ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି ହୋଇଥିଲା। ଆମେରିକା ଟିକଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାର ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଖବର ଅଛି ଯେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଟିକଟକର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ କିଣିପାରେ।

ଇଟି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଟିକଟକର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ ସହିତ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟରେ ଅଂଶଧନ କିଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଖବର ମୁତାବକ, ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି |

ଟିକଟକ୍ ସିଇଓ କେଭିନ୍ ମେୟର ରିଲାଏନ୍ସର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଟିକଟକର ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି, ଯଦିଓ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଭାରତରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଟିକଟକର ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଇଛି । କାରଣ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକଟକ୍ କୁ ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସମୟସୀମା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ କୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରେ |

ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ସମେତ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଟିକଟକ୍ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ଟିକଟକ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ |

Comments are closed.