ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅହଂକାର ଆଜି ଯବାନଙ୍କୁ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠିଆ କରିଛି: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

0

କୃଷକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅହଂକାର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର କୋଟିପତି ମିତ୍ରମାନଙ୍ର ପାଇଁ କାର୍ପେଟ ବିଛାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଯଦି କୃଷକ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସୁଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ରାସ୍ତା ଖୋଳାଯାଉଛି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଚିତ୍ର | ଆମର ସ୍ଲୋଗାନ ଥିଲା ‘ଜୟ ଜୱାନ ଜୟ କିସାନ’, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅହଂକାର ଯବାନଙ୍କୁ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠିଆ କରିଛି।

ଏଥି ସହ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାରରେ ଦେଶର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ବିଜେପିର କୋଟିପତି ମିତ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଣ ରେଡ୍ କାର୍ପେଟ୍ ଲଗାଯାଏ | କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିବାର ରାସ୍ତା ଖୋଳାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ କୃଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ କରିବେ ତାହା ଠିକ୍, କିନ୍ତୁ ଯଦି କୃଷକମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଜ କଥା ଜଣାଇବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଭୁଲ?

କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା କୃଷକମାନେ ଟିକ୍ରି ଏବଂ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ଛାଉଣି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ପଞ୍ଜାବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୁରାରୀର ନିରାନକରୀ ମଇଦାନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ରହିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି | ଦିଲ୍ଲୀ ଟିକ୍ରି ଏବଂ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ଚାଷୀମାନେ ଏବେ ବି ଜମା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ କିଛି କୃଷକ ରାତି ମଧ୍ୟରେ ମଇଦାନକୁ ଆସିଛନ୍ତି |

କୃଷକମାନେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମର ବିରୋଧ ଜାରି ରହିବ। ଆମେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଅଛୁ | ଅନ୍ୟ ଜଣେ କୃଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପଛକୁ ଯିବାକୁ ଯାଉନାହୁଁ। ଆମେ ଛଅ ମାସର ରାସନ ସହିତ ଆସିଛୁ | ଆମର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.