ଭାରତର ୭୪ତମ ସ୍ବାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ଦୁର୍ଗରୁ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ବଡ଼ କଥା

ଆଜି ଭାରତର ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲାଲକିଲ୍ଲାର ପ୍ପାଚୀରରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ଲାଲକିଲ୍ଲାର ରାମ୍ପର୍ଟରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାଧୀନତା ହେଉଛି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ବଳିଦାନ । ସ୍ୱାଧୀନତାର ପର୍ବ ହେଉଛି ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନାମ ନ ନେଇ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିସ୍ତାରବାଦର ଚିନ୍ତାଧାରା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି।

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ବିଷୟରେ ବଡ କଥା |

-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣର ଆରମ୍ଭରେ ବିପ୍ଳବୀ ମହର୍ଷି ଅରବିନ୍ଦ ଘୋଷଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ସ୍ମରଣ କରିଥିଲେ। -ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତକୁ କରୋନା ଅବରୋଧ କରିଛି
-କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ସେବା ପରମୋ ଧର୍ମ ମନ୍ତ୍ରକୁ ଜିତି ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରୁଛି |
-ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଆମର ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରାମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ସୁଇପର, ପୋଲିସ୍, ସର୍ଭିସ୍ କର୍ମଚାରୀ, ଅନେକ ଲୋକ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କାମ କରୁଛନ୍ତି।

-ସ୍ୱାଧୀନତାର ପର୍ବ, ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ସୁଯୋଗ |
– ବିସ୍ତାରବାଦର ଧାରଣା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ବହୁ ପ୍ରୟାସ କଲା | ବିସ୍ତାରବାଦର ଧାରଣା କେବଳ କେତେକ ଦେଶକୁ ଦାସତ୍ୱରେ ଛାଡ଼ି ନଥିଲା, ଏହା ସେଠାରେ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ |
– ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଯୁଦ୍ଧରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅଭାବକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା ନାହିଁ | – ଭାରତ ଭଳି ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |
-ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି
-କରୋନା ଏବଂ ବନ୍ୟା ପୀଡ଼ିତ ପରିବାର ପାଇଁ ମୋର ସମବେଦନା |
-ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆମେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବୁ | ଆମ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ବିରାଟ ପର୍ବ |
-କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୩୦ କୋଟି ଭାରତୀୟ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ବଞ୍ଚିବ। ମୁଁ ମୋ ଦେଶର ଶକ୍ତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ |
– ଆଜି ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ ଶବ୍ଦ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛି। ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବ | ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ର ସ୍ୱପ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ପୂରଣ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ N-95 ମାସ୍କ ତିଆରି ହେଉଛି, ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଉଛି |
-ଦେଶ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି। ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି। ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଅର୍ଥ କେବଳ ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବା ନୁହେଁ, ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ, ଆମର ସୃଜନଶୀଳତା, ଆମର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା |
-ଯୁବକମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା | ଦେଶରେ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |
-ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ମାନସିକତା ‘ଲୋକଲ ଫର ଭୋକାଲ୍’ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ‘ଲୋକଲ ଫର ଭୋକାଲ୍’ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାକୁ ପଡିବ |
-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ସହିତ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି।
-କିଏ କଳ୍ପନା କରିପାରେ ଯେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତାନ୍ତର ହେବ? କିଏ ଭାବିପାରେ ଯେ କୃଷକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏପିଏମ୍ସି ଆକ୍ଟରେ ଏତେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ। ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସମାଧାନ ଅଛି |
-କରୋନା ଯୁଗରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ସଂସ୍କାରର ଏକ ସମୟ ଦେଖୁଛି। ଏଫଡିଆଇରେ ଦେଶ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି।
-ମୁଁ ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ ୱାଟର-ଲାଇଫ୍ ମିଶନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲି | ଆଜି, ଏହି ମିଶନ ଅଧୀନରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିବାରକୁ ଜଳ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବାରେ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି |
-ଆମର ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଆମେ ସହିତ ସ୍ଥଳଭାଗ କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ରରୁ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା, ଆମେ ଆମର ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁରକ୍ଷା, ବିକାଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ବାଣ୍ଟିବା ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଛୁ |
-ଭାରତରେ ତିନୋଟି କରୋନା ଟିକା ଉପରେ କାମ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।
-ଆଜିଠାରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ହେଲଥ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂତନ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବ।

Comments are closed.