ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ୨୦୨୩: ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରୁଛି ସାରାଦେଶ, ଏହି ଅବସରରେ ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ପ୍ରମୁଖ ତଥ୍ୟ

ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ରେ ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହାଙ୍କୁ ଆମେ ସ୍ନେହରେ‘ନେତାଜୀ’ ଭାବରେ ଜାଣିଛୁ |

ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ, ବିଶେଷ କରି ଯୁବ ପିଢିଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଦେଶଭକ୍ତିର ଭାବନା ବିକାଶ କରିବା | ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କୌଣସି ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ସାହସ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ |

ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ବୀର ଥିଲେ। ଭାରତକୁ ଇଂରେଜ ଶାସନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ସେ ଆଜାଦ୍ ହିନ୍ଦ ଫୌଜର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସେନା (INA) ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା।

ଭବିଷ୍ୟତକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଏ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଏହି ଡାକରା

ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂଗ୍ରାମ ସମୟରେ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ କିଛି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ |

ଭାରତ ଡାକରା ଦେଉଛି। ରକ୍ତ ରକ୍ତକୁ ଡାକୁଛି। ଉଠ, ଆମର ହାରିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ | ତୁମର ବାହୁ ଉଠାଅ! ଆମେ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆମର ରାସ୍ତା ଖୋଦେଇ କରିବୁ, କିମ୍ବା ଯଦି ଭଗବାନ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ମରିବା | ଏବଂ ଆମର ଶେଷ ନିଦ୍ରାରେ, ଆମେ ସେହି ରାସ୍ତାରେ ଚୁମ୍ବନ ଦେବୁ ଯାହା ଆମ ସେନାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆଣିବ |

ତୁମ୍ ମୁଜେ ଖୁନ ଦୋ, ମେନ୍ ତୁମ୍ହେ ଆଜାଦି ଦୁଙ୍ଗା (ମୋତେ ରକ୍ତ ଦିଅ ଏବଂ ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବି!) |

ଯେଉଁ ସୈନିକମାନେ ନିଜ ଦେଶ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରୁହନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଦା ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସେମାନେ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ |

ଯଦି କୌଣସି ସଂଘର୍ଷ ନହୁଏ ଯଦି କୌଣସି ବିପଦ ନଥାଏ ତେବେ ଜୀବନ ଏହାର ଅଧା ଆଗ୍ରହ ହରାଇଥାଏ |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଧାରଣା ପାଇଁ ମରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେହି ଧାରଣା, ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ଏକ ହଜାର ଜୀବନରେ ନିଜକୁ ଅବତାରିତ କରିବ |

ତାଙ୍କର ୧୨୬ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରି ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ୨୧ ଟି ଅନାମିତ ଦ୍ୱୀପ ପରମ ଭୀର ଚକ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୋଷଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଜାତୀୟ ସ୍ମୃତିର ଏକ ମଡେଲ ମଧ୍ୟ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଦ୍ୱିପ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ଯାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହେବ।

Comments are closed.