ପରାକ୍ରାମ ଦିବସ ଅବସରରେ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ପକାନ୍ତୁ ଏକ ନଜର, ଉତ୍ସାହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଜୀବନ

ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ମହାନ ବିପ୍ଳବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ୨୩ ଜାନୁଆରୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପରାକ୍ରମ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ପୁରା ଜୀବନ ସାହସ ଏବଂ ପରାକ୍ରମର କାହାଣୀରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଓଡ଼ିଶାର କଟକଠାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବୋଷ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କର ଦାସତ୍ୱ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରହଣୀୟ ହୋଇନଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ସେ ଘରକୁ ଫେରି ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ହିଁ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ, ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ସରକାର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ କରି ସେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ, ‘ତୁମେ ମୋତେ ରକ୍ତ ଦିଅ, ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବି’। ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ବୈପ୍ଳବିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାଷଣ ଉତ୍ସାହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ସାହସିକତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଆସନ୍ତୁ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ କିଛି ଅମୂଲ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ନଜର ପକାଇବା |

ମନେରଖନ୍ତୁ, ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅପରାଧ ହେଉଛି ଅନ୍ୟାୟକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଭୁଲ ସହିତ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବା |

ତୁମର ଶକ୍ତି ଉପରେ ବିଶ୍ବାସ କର, ଉଦ୍ଧାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶକ୍ତି ତୁମ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ |

ଉଚ୍ଚ ଚିନ୍ତାଧାରା ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରେ | ଆମେ ସବୁବେଳେ ଉଚ୍ଚ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍ |

ସଂଘର୍ଷ ମୋତେ ମଣିଷ କରିଛି, ମୋ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ନଥିଲା |

ଯାହାର ଭିତରେ ‘ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହ’ ନାହିଁ, ସେ କଦାପି ମହାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

Comments are closed.