ତିନି ବର୍ଷରେ ଥରେ ଆସିଥାଏ ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀ, ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ବାରା ମିଳିଥାଏ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି

ତିନି ବର୍ଷରେ ଥରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସରେ ପଡୁଥିବା ଏକାଦଶିକୁ ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀ କୁହାଯାଏ | ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ତିନି ବର୍ଷରେ ଥରେ ପଡୁଥିବା ଏହି ଏକାଦଶୀର ମହତ୍ତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଏ |

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ବର୍ଷସାରା ସମସ୍ତ ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ ଭଳି ସମାନ ଫଳ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଲୋକା ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି। ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ରବିବାର ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବେ।

ଏହି ଉପାୟରେ କିପରି ପୂଜା କରିବେ

ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ବ୍ରହ୍ମହୁହୁର୍ତ୍ତରେ ଉଠନ୍ତୁ ଏବଂ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ | ପରିଷ୍କାର ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ପ୍ରଥମେ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ନିଜ ହାତରେ ପାଣି ନେଇ ବ୍ରତର ସଂକଳ୍ପ ନିଅନ୍ତୁ | ଧୂପଦୀପ ଲଗାଇ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ | ରାତିରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭଜନ-କୀର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ | ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧି ବିଧାନ ସହିତ ଦ୍ୱାଦଶ ଦିନ ଉପବାସକୁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ |

ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀର ମହତ୍ବ

ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଅଟେ । ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ମନ ସହିତ ପାଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଷ୍ଣୁ ଲୋକ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି ଉପବାସକୁ ପାଳନ କରି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାରର ତପସ୍ୟା, ବ୍ରତ ଏବଂ ଉପବାସରୁ ସମାନ ଫଳ ଗ୍ରହଣ କରେ | ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ପୁରୁଷୋତମ ଏକାଦଶୀ ବ୍ରତ କଥାର ମହାନତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ।

ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦଶୀ ମୁହୁର୍ତ

ଏକାଦଶୀ ତାରିଖ ଆରମ୍ଭ: ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୦୬:୦୨ ମିନିଟ୍ |
ଏକାଦଶୀ ତାରିଖ ସମାପ୍ତ: ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮, ୦୭.୫୦ ମିନିଟ୍ |
ପଦ୍ମିନୀ ଏକାଦାଶି ପାରାଣ ମୁହୁର୍ତା: ୦୬:୧୦:୪୧ ରୁ ୦୮:୨୬:୦୯

Comments are closed.