ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ନିମ୍ବର ରହିଛି ଅନେକ ଫାଇଦା, ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର

0

ନିମ୍ବ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ରୁତୁରେ, ନିମ୍ବ ଗଛର ଛାଇ ଶୀତଳତା ଦେଇଥାଏ, ଏହି ଗଛର ଛେଲି, ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳ ସହିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହି ଗଛର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଂଶ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି ନିମ୍ବ ଅନେକ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |ଚର୍ମ ରୋଗ ସହିତ ନିମ୍ବର ଆହୁରି ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି |

ବେଳେବେଳେ ରୋଷେଇ ଘରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ହାତ ଜଳିଯାଏ, ତେଣୁ ସେହି ଜଳିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ନିମ୍ବ ପତ୍ର ଗୁଣ୍ଡ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ତାହା ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହାର ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା କ୍ଷତକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଶୁଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ନିମ୍ବ ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ସେହି ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଚର୍ମ ରୋଗରେ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ଫଙ୍ଗଲ ଇନଫେକ୍ସନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ | ନିମ୍ବ ପତ୍ରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା ବ୍ରଣ ଭଲ ହୁଏ ଏବଂ ଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ |

ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ନୀମ୍ବ ଦାନ୍ତକାଠିର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ | ଏହା ଦାନ୍ତ ଏବଂ ମାଢ଼ିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଦାନ୍ତରେ ପାଇରିଆର ସମସ୍ୟା ରହିନଥାଏ ଯାହା ଖରାପ ଶ୍ବାସରୁ ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଉପଶମ ଦେଇଥାଏ |

ନୀମ୍ବ ପତ୍ର କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ନିମ୍ବ ପତ୍ରରେ କେଶ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶରେ ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ, ରୁପି ଇତ୍ୟାଦିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ | ଏହା କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ |
କାନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ନିମ୍ବ ତେଲ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.