ବିଛଣାକୁ ଭିତରୁ ସଫା କରିବା କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ଜରୁରୀ? ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ସରଳ ଉପାୟ

ଘରେ ସବୁକିଛି ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ସେ ଡ୍ରେସିଂ ଟେବୁଲ୍ ହେଉ କିମ୍ବା ବେଡ | ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ବେଡ ସଫା କରିବାବେଳେ ଆମେ ପ୍ରାୟତଃ ଭୁଲ୍ କରିଥାଉ | ଆମେ ବିଛଣାକୁ ବାହାରୁ ସଫା କରିଥାଉ କିନ୍ତୁ ବିଛଣା ଭିତରୁ ମଇଳା ରହିଥାଏ |ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଏହି ବିଷୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା, ବିଛଣାକୁ ଭିତରୁ ସଫା କରିବା କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହାକୁ କିପରି ସଫା କରାଯାଏ |

ବିଛଣାକୁ ଭିତରରୁ ସଫା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ଶଯ୍ୟାକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ବେଡବଗ୍ ପରି ଅନେକ କୀଟ ମଧ୍ୟ ମଇଳା ହେତୁ ବିଛଣାରେ ଦେଖାଯାଏ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବିଛଣାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପରେ ମଇଳା ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଶଯ୍ୟାକୁ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମଇଳା ଏବଂ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଭିତରୁ ସଫା କରି ରଖନ୍ତୁ |

କିଭଳି ସଫା କରିବେ

ବିଛଣାକୁ ଭିତରୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଖଟ ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଧୂଳି ଏବଂ ମଇଳା ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଏକ ଓଦା କପଡା ସହିତ ସଫା କରନ୍ତି | ଓଦା କପଡା ଭିତରର ସମସ୍ତ ମଇଳାକୁ ଶୋଷିବ, କାଠକୁ ସଫା ରଖିବ |

ସ୍ପ୍ରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ
ଧୂଳି ଏବଂ ମଇଳା ବାହାର କରିବା ପରେ, ଶଯ୍ୟାର ଭିତର ଅଂଶକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବେକିଂ ସୋଡା, ପାଣି ଏବଂ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ତେଲ ଦରକାର | ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପୁରା ଶଯ୍ୟା ଭିତରେ ଭଲ ଭାବରେ ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ |

ଏହି କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୁହାକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ

ଅନେକ ଶଯ୍ୟା ଭିତରେ ଥିବା ଜଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ଲୁହାରେ ତିଆରି | ଏହି ଜଏଣ୍ଟକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | କଳଙ୍କିତ ହେବାର କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ | ଏହା ସହିତ, ବିଛଣା ଖୋଲିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବା ସମୟରେ ଶବ୍ଦର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବ |

କୀଟନାଶକ

କୀଟନାଶକ ଛିଞ୍ଚିବା କୀଟରୁ ଶଯ୍ୟାକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଉପାୟ | ବେଡବଗ୍ ପରି କୀଟପତଙ୍ଗ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପରିସର ଛାଡି ନଥାଏ |

(Disclaimer: ଏହା କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।)

Comments are closed.