କେଶ ଅତ୍ୟଧିକ ପତଳା ହୋଇଥିଲେ ଏହି ୫ ଟି ଜିନିଷର ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ, କେଶକୁ ମିଳିବ ଭଲ୍ୟୁମ

ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କର ପିଲାଦିନରୁ ପତଳା କେଶ ଥାଏ | ପତଳା କେଶ ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଧୂଳି, ମାଟି, ପ୍ରଦୂଷଣ, ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପତଳା କେଶ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ବିଶେଷ କରି କେଶ ସେଟିଂ, ଷ୍ଟାଇଲ୍ କରିବାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି | ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ତ୍ୱଚା କେଶରୁ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେତେବେଳେ କ’ଣ କରିବାକୁ ହେବ ତାହା ମଧ୍ୟ ବିରକ୍ତିକର | କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ କେଶର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଶିଖନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ମୌଳିକ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ପତଳା କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଯାଏ |

ଗରମ ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ ପତଳା କେଶ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଷ୍ଟାଇଲିଂ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ହିଟିଙ୍ଗ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ହିଟିଙ୍ଗ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଶୁଷ୍କ କରିଦିଏ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବାର ମଧ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଷ୍ଟ୍ରେଟ କେଶ

ପତଳା କେଶ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ସିଧା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ସିଧା କେଶ ପତଳା ଦେଖାଯାଏ | କେଶକୁ କର୍ଲି ରଖିବା ଭଲ, ଯାହାଫଳରେ ଏହା ବାଉନ୍ସ ଦେଖାଏ |

ଜେଲ ବେସଡ ପ୍ରଡକ୍ଟଠୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ

ପତଳା କେଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଜେଲ୍ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | କେଶକୁ ଜେଲ କିମ୍ବା ତେଲ ସହିତ ଷ୍ଟାଇଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ପତଳା ଦେଖାଯାଏ | ଏହା କେଶର ଭଲ୍ୟୁମକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

କଣ୍ଡିସନରକୁ ଏଡାଇବା

କେଶକୁ ସାମ୍ପୁ କରିବା ପରେ, କଣ୍ଡିସନର ବଦଳରେ କେଶକୁ ଟିକେ ଫ୍ରିଜ୍ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ କେଶକୁ ସାମ୍ପୁ କରିବା ପରେ କଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଆହୁରି ପତଳା ଦେଖାଯିବ | ସାମ୍ପୁ ପରେ ଆପଣ କେଶକୁ ଖୋଲା ଛାଡି ପାରିବେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା କେଶ ଅଧିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ |

ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅ

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଧାରଣ କରିଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେବଳ ସେହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ବାଛନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଏ | ଯଦି କେଶ ତେଲିଆ କିମ୍ବା ଶୁଷ୍କ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ପାଦ କିଣନ୍ତୁ |

Comments are closed.