ଯଦି ପ୍ରତିଥର ମଶା ଆପଣଙ୍କୁ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପଛରେ ଥାଇପାରେ ଏହି ୪ ଟି କାରଣ

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ମଶାମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ କାମୁଡ଼ନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆଦୌ ଭୁଲ୍ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି | ମଶାମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡରେ କାମୁଡନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପଛରେ ଆପଣଙ୍କ ଭ୍ରମ ନୁହେଁ ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି| ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡିକ କୁହନ୍ତି ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ପଛରେ କେଉଁ କାରଣ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ | ତଥାପି, ଏଠାରେ ଏହା ମିଠା କିମ୍ବା କଡା ରକ୍ତ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଜିନିଷ ରହିଛି | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ |

ରକ୍ତ ପ୍ରକାର

ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପକୁ ଅଧିକ ମଶା କାମୁଡ଼ନ୍ତି। ମଶାମାନେ ଏହି ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥି ସହିତ, ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ମଧ୍ୟ ମଶା ପସନ୍ଦ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ମେଦବହୁଳ ଲୋକମାନଙ୍କର ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ଅଧିକ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମଶା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଦଂଶନ କରନ୍ତି |

ଝାଳ ଏବଂ ଗନ୍ଧ |

ମଶା ସବୁକିଛି ଗନ୍ଧ କରିପାରନ୍ତି | ସେମାନେ ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆମୋନିୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୌଗିକକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତି ଯାହା ଝାଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ | ଯଦି ମଶା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଆସୁଥିବା ଗନ୍ଧକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼ି ପାରନ୍ତି |

ଚର୍ମ

ଚର୍ମରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ମଶା ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଅଟେ | ଅନେକ ଗବେଷଣା କହୁଛି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରରେ ଯେତେ ଅଧିକ ଜୀବାଣୁ ଥାଏ, ସେତେ ଅଧିକ ମଶା ତାଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ, ମଶାମାନେ ଗୋଡ଼କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼ନ୍ତି କାରଣ ସେଠାରେ ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ |

ଗ୍ୟାସ୍

କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ହେଉଛି ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ଯାହା ମଶା ଚିହ୍ନିଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ମଶାମାନେ ୫ ରୁ ୧୫ ମିଟର ଦୂରରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ଯେତେ ଅଧିକ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ୍ ସେମାନେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି, ସେତେ ଅଧିକ ମଶା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି |

(Disclaimer: ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | )

Comments are closed.