ବେଲୁନ୍ ପରି ଫୁଲିଯାଏ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ପେଟ, ଯେଉଁଥିରେ ଭରି ହୋଇ ରହିଥାଏ ମହୁ

ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଛୋଟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୁନିଆ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ | ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବିଷୟରେ ଆପଣ ଯେତେ ଜାଣିବେ, ସେତେ କମ ଲାଗିଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଏପରି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଅଙ୍ଗୁର ପରି ହୋଇଯାଏ | ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ସେମାନଙ୍କ ଆକାରଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣ ବଡ ହୋଇଯାଏ, ଲାଗେ ଯେପରି ଏକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ହାଣ୍ଡି ନେଇ ଯାଉଛି|

ହଁ, ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ ହନିପଟ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି କୁହାଯାଏ | ଏବଂ ଯେପରି ନାମ ସୂଚାଏ, ଏହି ହାଣ୍ଡିଗୁଡ଼ିକ ମହୁରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ| ମହୁମାଛି ସେମାନଙ୍କ ମହୁରେ ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ପେଟରେ | ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମହୁ ପାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଆଖି ହନିପଟ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଯାଏ | ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ମହୁ ଖାଏ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଲୋକମାନେ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖୋଜୁଥିଲେ ଏବଂ ହଜାରେ ବର୍ଷ ଧରି ଖାଉଥିଲେ। ଯଦି ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ | ୧୯୯୦ ରେ, ଡେଭିଡ ଆଟେନବୋରୋ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ନାମକ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ତିଆରି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଯେ କାହିଁକି ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ଏହିପରି ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ସମୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିଙ୍କ ପାଖରେ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ପୋଷଣର ଅଭାବ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ହାଣ୍ଡିଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମଗ୍ର ଉପନିବେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ | ସେ ଏହି ମହୁକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟନ୍ତି |

ଏକ କଲୋନୀର ୧/୫ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଏହି ହାଣ୍ଡିରେ ଏତେ ପରିମାଣର ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ସମଗ୍ର କଲୋନୀ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ | ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ ରିପ୍ଲେଟସ୍ କୁହାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ ଏକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଛାତ ଉପରେ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ଡ୍ରପ୍ ଦ୍ୱାରା ମହୁ ବୁନ୍ଦା ନେଇଥାଏ |

ପିମ୍ପୁଡ଼ି କଲୋନୀ ଜଟିଳ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ରହିଛି | ହନିପଟ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସେମାନଙ୍କ କଲୋନୀରେ ଏହି ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ କ୍ୟାମ୍ପୋନୋଟସ୍ ଇନଫ୍ଲାଟସ୍ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ପଶ୍ଚିମ ଆମେରିକା ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋର ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ |

ଯୁବକ ହନିପଟ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ପ୍ରକୃତରେ ଯୁବକ ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ ବଢାଇବାରେ, କଲୋନୀକୁ ସଫା ରଖିବାରେ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ରେପ୍ଳିଟ୍ସ ମରୁଭୂମିରେ ବଢୁଥିବା ଉଦ୍ଭିଦରୁ ନେକ୍ଟର ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ମହୁରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଚର୍ବି ଥାଏ |

ଯେହେତୁ ସେମାନେ ମହୁ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଆକୃତି ବଦଳିବାରେ ଲାଗେ | ଏକ ସମୟ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ଏବଂ ମହୁ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ବାକି ରହେ ନାହିଁ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ହାଣ୍ଡି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭରିଯାଏ ଏବଂ ଫସଲ ପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପରେ ବେଲୁନ୍ ପରି ହୋଇଯାଏ | ସେମାନଙ୍କର ଫୁଲିଥିବା ପେଟରେ ଥିବା ଗାଢ଼ ରଙ୍ଗର ଦାଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପ୍ଲେଟ ଯାହା ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ | ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶଟି ମେମ୍ବ୍ରେନ୍ ପରି, ଯେଉଁଥିରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଏତେ ପରିମାଣର ରସ ଭରି ପାରିବେ ଯେ ଏହା ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ଅଙ୍ଗୁର ପରି ବଡ ହୋଇଯାଏ |

Comments are closed.