ଭାରତର ଏହି ନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ସୁନା, ଏହାକୁ ଛାଣି ସୁନା ବାହାର କରନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା

ଭାରତରେ ଶହ ଶହ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ଏହି ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହର ମାଧ୍ୟମ | ଅନେକ ରାଜ୍ୟର କୃଷକମାନେ କେବଳ କୃଷି ପାଇଁ ନଦୀ ଜଳ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର ଏକ ନଦୀ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁଥିରେ ସୁନା ବାହାରିଥାଏ | ଏହି ନଦୀ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟର ଉତ୍ସ ଅଟେ |

କିନ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଏହି ନଦୀରେ ସୁନା କେଉଁଠୁ ଆସେ। ଏ ବିଷୟରେ କାହାରି ପାଖରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଗବେଷଣା କଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସଫଳତା ପାଇଲେ ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ନଦୀରେ ସୁନା କେଉଁଠୁ ଆସେ ତାହା ଆଜି ବି ରହସ୍ୟମୟ ଅଟେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତରେ ଏହି ନଦୀ କେଉଁଠାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି |

ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି

ଭାରତର ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଯାହାର ନାମ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ। ଏହି ନଦୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଏହା ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚି ଠାରୁ ୧୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଛୋଟ ନାଗପୁର ମାଳଭୂମିରେ ଅବସ୍ଥିତ ନଗଡି ଗାଁର ଚୁଆଁରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି| ଏହି ନଦୀର ମୋଟ ଲମ୍ବ ୪୭୪ କିଲୋମିଟର | ଏହି ନଦୀ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥାଏ |

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ, ଯେଉଁଠାରୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ଲୋକମାନେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ବାଲି ଛାଣି ସୁନା ବାହାର କରନ୍ତି | ପିଢ଼ି ଧରି ଲୋକମାନେ ଏଥିରୁ ସୁନା ବାହାର କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହି ନଦୀରୁ ପିଲାଠାରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ବାହାର କରିଥାନ୍ତି |

ନଦୀରେ କିପରି ସୁନା ବାହାରିଥାଏ

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀରେ ସୁନା କେଉଁଠୁ ଆସୁଛି ତାହା ଏକ ରହସ୍ୟ। କେତେକ ଭୂବିଜ୍ଞାନୀ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ଅନେକ ଚଟାଣ ଦେଇ ଆସେ। ବୋଧହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ସୁନା କଣିକା ମିଳିଥାଏ | ତେବେ ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।

ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀର ଉପନଦୀରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ବାହାରିଥାଏ | ସୁବର୍ଣ୍ଣରଖାର ଏକ ଉପନଦୀ କର୍କରୀ ବାଲିରେ ସୁନା କଣିକା ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ | ଲୋକମାନେ ଏଥିରୁ ମଧ୍ୟ ସୁନା ବାହାର କରନ୍ତି | ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀର କରକରୀ ନଦୀରୁ ସୁନା ଆସିଥାଏ |

Comments are closed.