କେଶ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସତରେ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ଭଲ ହୋଇଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରେ କେତେ ସତ୍ୟତା ରହିଛି

ପିଲାଦିନରେ ଏହା ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ତୁମର କେଶ ବାରମ୍ବାର କାଟିବା ଦ୍ବାରା କେଶ ଭଲ ଭାବରେ ବଢିଥାଏ| କେଶ କାଟିବା ପରେ ନୂଆ କେଶ ଭଲ ବଢିବ ବୋଲି କହି ବାରମ୍ବାର କେଶ କାଟିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡେ| ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରକୃତରେ ଘଟେ କି? କେଶ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସତରେ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ଭଲ ହୋଇଯାଏ | ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ କେତେ ସତ୍ୟତା ଅଛି |

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ କେଶ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ କେଶ କାଟିବାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଭଲ ହେବ | ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାଲସିୟମ, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ |

କେଶର ଲମ୍ବ ବଢାଇବାକୁ ହେଲେ, ତୁମ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୂର ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଭିତରୁ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିବେ | କେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ହେବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ଭଲ ରହିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଗ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସେହି ସମୟରେ, କେଶର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ହରମୋନ୍ ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେୟାର ହିଟିଙ୍ଗ ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କେଶ ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ହଁ, ଯଦି ତୁମର କେଶ ଦୋମୁହାଁ ହୋଇଯାଇଛି, ତେବେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ କାଟିବାକୁ ପଡିବ |

Comments are closed.