ପ୍ରତିଦିନ ସବୁଜ ଗୁଜୁରାତିର ସେବନ ଦୂର କରିଥାଏ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟା

0

ସବୁଜ ଗୁଜୁରାତି ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ କରି ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ମିଠା ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ରୋଷେଇ ଘରେ ସହଜରେ ମିଳୁଥିବା ଗୁଜୁରାତି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର କରିଥାଏ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ।

ଗୁଜୁରାତିକୁ ଏକ ମାଉଥ ଫ୍ରେସନର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, କାରଣ ଏହା ପାଟିର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାଟିର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଅଛି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଗୁଜୁରାତି ଚୋବାନ୍ତୁ | ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭଲ ରଖିବ ଏବଂ ପାଟିର ଖରାପ ଦୁର୍ଗନ୍ଧରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦେବ |

ଅନେକଙ୍କର ଅସୁବିଧା ରହିଥାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ତେଣୁ ଗୁଜୁରାତି ଏଥିପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ | ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଗୁଜୁରାତି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ବଦହଜମି କାରଣରୁ ହେଉଥିବା ଏସିଡିଟି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ | ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ, ଗୁଜୁରାତି ପାଟିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଶହେ ପାଦ ଚାଲନ୍ତୁ |

ଗୁଜୁରାତି ଶରୀରରୁ ଟକ୍ସିନ (ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ)କୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ | ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଗୁଜୁରାତି ବେଶ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଗୁଜୁରାତି ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଯଦି ଥଣ୍ଡା ହେତୁ ଛାତିରେ ଟାଣିହେବା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ତେବେ ଗରମ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଗୁଜୁରାତି ତେଲ ମିଶାଇ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବାଷ୍ପ କରନ୍ତୁ | ଏହା କଫ ସଫା କରିଥାଏ, ଯାହାଫଳରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.