କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲର ହୋଇଥାଏ ମଣିଷର ଆଖି ?

ଲୋକମାନେ ଏକ ନୂତନ ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା କ୍ୟାମେରା କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ୟାମେରା କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି | ଅଧିକ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ଶକ୍ତି ଥିବା ଏକ କ୍ୟାମେରା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଦେଇଥାଏ | ଯଦି କ୍ୟାମେରା କମ୍ ମେଗାପିକ୍ସେଲର, ତେବେ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ନଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଆମ ଆଖି କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲ | ଏହା ଉପରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ |

ଆଖିରେ କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ରହିଥାଏ?

ମଣିଷର ଆଖି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ଠାରୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଦେଖୁ | ଯଦି ଆମେ କ୍ୟାମେରାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଆମ ଆଖି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ, ତେବେ ସେମାନେ ଆମକୁ ୫୭୬ ମେଗାପିକ୍ସେଲର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାନ୍ତି | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ଆମ ଆଖିରେ ଏକ ସମୟରେ ୫୭୬ ମେଗାପିକ୍ସେଲର କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ଦେଖିପାରିବା |

ଯଦିଓ, ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କ ଏହାକୁ ଏକକାଳୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଆମକୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟର କିଛି ଅଂଶ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି (ହାଇ ଡେଫିନେସନ) | ଆଖିକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଆମେ ପୁରା ଦୃଶ୍ୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିପାରୁ |

ଆମ ଆଖିର ଏହି ଦକ୍ଷତା ଜୀବନସାରା ସମାନ ରହେ ନାହିଁ | ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଆମର ଦେଖିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ | ଏହା ନୁହେଁ ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ଯୁବକ ଏକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ, ତେବେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିବେ |

ଯେପରି ଶରୀରର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ବୟସ ସହିତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ସେହିଭଳି ଆଖିର ରେଟିନା ମଧ୍ୟ ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏହି କାରଣରୁ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବାରୁ ସେମାନେ ଦେଖିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି |

ସାଧାରଣ କ୍ୟାମେରା କେତେ ମେଗାପିକ୍ସେଲ?

ଯଦି ଆମେ ଡିଏସଏଲଆର କ୍ୟାମେରା କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ କ୍ୟାମେରା ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ତେବେ ଡିଏସଏଲଆର କ୍ୟାମେରା ୪୦୦ ମେଗାପିକ୍ସେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିତ୍ର କ୍ୟାପଚର କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି | ଏହା ସହିତ ମୋବାଇଲରେ ୪୮, ୬୦ ଏବଂ ଅଧିକ ମେଗାପିକ୍ସେଲ କ୍ୟାମେରା ତିଆରି କରାଯାଉଛି |

Comments are closed.