ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦିଗ ସହିତ କାହିଁକି ଗତି ବଦଳାଇଥାଏ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ? ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଏହି କାରଣ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଫୁଲ ଦେଖିଥିବେ | ଏଥିସହ, ଆପଣ ସେମାନଙ୍କର ବିଶେଷତା ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏପରି କୌଣସି ଫୁଲ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଦିଗରୁ ଅନ୍ୟ ଦିଗକୁ ଗତି କରେ | ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ କାହିଁକି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥାଏ? ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେଉଁ ଦିଗରେ ଚାଲିଥାଏ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦିଗରେ ଗତି କରେ? ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ସହିତ ଜଡିତ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିବୁ |

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ଶୀତ ଅପେକ୍ଷା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଥାଏ | ଏହି ଫୁଲଗୁଡିକର ବୃଦ୍ଧି ଅଧିକ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ୬ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ବାହାରିଥାଏ | ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଗରମ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ଗରମରେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବିକଶିତ ହୁଏ | ଯେତେବେଳେ ସକାଳ ଠାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦିଗରୁ ଉଠେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ଫୁଲର ମୁଖର ଦିଗ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ଥାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ଧୀରେ ଧୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦିଗ ସହିତ, ସେମାନଙ୍କର ଦିଗ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ନୂତନ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ଫୁଲ ଅପେକ୍ଷା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦିଗରେ ଅଧିକ ଗତି କରନ୍ତି |

ଏଥିପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇ ରହିଥାଏ

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ହେଉଛି ହେଲିଓ ଟ୍ରପଜିମ୍ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେଲିଓ ଟ୍ରପଜିମ୍ କାରଣରୁ ଏହା ଘଟେ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥାଏ | ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦିଗ ସହିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକର ଦିଗ ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ଯାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ରାତିରେ ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ଏବଂ ପରଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ହେଲିଓ ଟ୍ରପଜିମ୍ କ’ଣ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦିଗ ଆଡକୁ ଗତି କରେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜଣାପଡିଛି ଏହି ବଡ ଜିନିଷ

ପ୍ରକାଶ ଥାଉ ଯେପରି ମଣିଷର ବାୟୋଲଜିକାଲ କ୍ଲକ ରହିଥାଏ, ସେହିଭଳି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲର ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ଯାହାକୁ ହେଲିଓ ଟ୍ରପଜିମ୍ କୁହାଯାଏ | ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟର କିରଣକୁ ଚିହ୍ନିଥାଏ ଏବଂ ଫୁଲକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛି, ସେହି ଆଡ଼କୁ ବୁଲିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଏ | ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ରାତିରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ବଢିବା ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟ ବଢେ | ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା କେବଳ ହେଲିଓ ଟ୍ରପଜିମ୍ କାରଣରୁ ସମ୍ଭବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ଫୁଲର ଚେହେରା ସବୁବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦିଗରେ ଥାଏ |

Comments are closed.