କଣ ଆପଣ ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ପରିବା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି, ଯାହାର କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୧୨୦୦ଟଙ୍କା

ଏହା ବୋଧହୁଏ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପରିବା | ଏହା କେବଳ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ, ଯାହାକି ଦେଶର ଦୁଇଟି ରାଜ୍ୟ ଯଥା ଝଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ନାମ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଏହି ପନିପରିବାର ନାମ ହେଉଛି ଖୁକଡି | ଏହାର ଦର କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା | କିନ୍ତୁ ଏହା ବଜାରକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ପନିପରିବା ହାତାହାତି ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହି ପନିପରିବାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ |

Image:Ajj Tak

ଛତିଶଗଡରେ ଏହାକୁ ଖୁକଡ଼ି କୁହାଯାଏ। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଏହାକୁ ରୁଗଡା କୁହାଯାଏ | ସେଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଏକ ଛତୁ ପ୍ରଜାତିର | ଏହି ପରିବା ହେଉଛି ଖୁକଡ଼ି, ଯାହା ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ବଢ଼ିଥାଏ | ଏହି ପରିବାକୁ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାନ୍ଧିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ନଚେତ୍ ଏହା ଅଦରକାରୀ ହୋଇଯାଏ |ଛତିଶଗଡ, ବଳରାମପୁର, ସୁରଜପୁର, ସୁରଗୁଜା, ସମେତ ଉଦୟପୁର ସଂଲଗ୍ନ କୋରବା ଜିଲ୍ଲାର ଜଙ୍ଗଲରେ ବର୍ଷା ସମୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ରୁପରେ ଏହା ଦେଖାଯାଏ |
Image: Business League

ଦୁଇମାସ ଧରି ବଢ଼ୁଥିବା ଖୁକଡ଼ିର ଚାହିଦା ଏତେ ବଢ଼ିଯାଏ ଯେ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି | ଛତିଶଗଡର ଅମ୍ବିକାପୁର ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନେ ଏହାକୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ କିଣନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଥା ୧୦୦୦ ରୁ ୧୨୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ସିଜିନରେ ଅମ୍ବିକାପୁର ବଜାରରେ ଦୈନିକ ଏହି ପରିବା ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଆସିଥାଏ |

ଖୁକଡ଼ି ଏକ ପ୍ରକାର ଧଳା ଛତୁ | ସେଠାରେ ଖୁକଡ଼ିର ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ଏବଂ କିସମ ଅଛି | ଲମ୍ବା ଷ୍ଟକ୍ ହୋଇଥିବା ସୋରଭା ଖୁକଡ଼ି ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ | ଏହା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ପବିତ୍ର ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ, ଝାଡଖଣ୍ଡର ବହୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ମଟନ୍ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିବା ଏହି ଖୁକୁଡି ଚିକେନ୍ ଏବଂ ମଟନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ହୋଇଯାଏ |ବାସ୍ ଟିକିଏ ଅଧିକ ପକେଟ ଖାଲି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ରାଞ୍ଚିରେ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୭୦୦ ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ |

ପନିପରିବା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ବର୍ଷା ସମୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହେତୁ ପୃଥିବୀ ଫାଟିଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ, ଧଳା ରଙ୍ଗର ଖୁକଡ଼ି ପୃଥିବୀ ଭିତରୁ ବାହାରିଥାଏ | ଗୋରୁ ଚରାଉଥିବା ଗୋପାଳକଙ୍କୁ ଖୁକଡ଼ି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜଣାଥାଏ | କେଉଁ ଜାଗାରେ ଖୁକଡ଼ି ମିଳିପାରିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି |

Comments are closed.