ଧନତେରସରେ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ଘରକୁ ଡାକି ଆଣିଥାଏ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ, ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ କଣ ?

ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦୟ ତାରିଖରେ ଧନତେରସ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଧନତେରସ ଭଗବାନ ଧନଭନ୍ତରୀ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେରଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଧନତେରସ ରେ କିଛି ଜିନିଷ କିଣିବା ଅକ୍ଷୟ ଫଳ ଦେଇଥାଏ | ପିତ୍ତଳ କିମ୍ବା ରୂପା ଜିନିଷ କିଣିବା ଶୁଭ ଅଟେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଧନତେରସ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ କିଣାକିଣି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହି ବର୍ଷ ଧାନଟେରସ୍ ୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧, ମଙ୍ଗଳବାରରେ ପାଳନ କରାଯିବ |

ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଅନେକ ଜିନିଷ କିଣୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କେଉଁ ସାମଗ୍ରୀ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ଏବଂ କେଉଁଟି ଅଶୁଭ ଅଟେ | କ’ଣ କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା | ଯଦି ଆପଣ ଧନତେରସ ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି, ତେବେ ଘରୁ ସମସ୍ତ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା, ଧନ ଏବଂ ମହିମା ଶେଷ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଦେଖାଯିବ |

ଧନତେରସ ମୂହୁର୍ତ

ପ୍ରଦୋଷ କାଳ ଆରମ୍ଭ: ସନ୍ଧ୍ୟା ୫:୩୭ ରୁ ରାତି ୮:୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |
ବୃଷଭ ଅବଧି ଆରମ୍ଭ: ସନ୍ଧ୍ୟା ୬.୧୮ ରୁ ରାତି ୮.୧୪|
ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ: ସନ୍ଧ୍ୟା ୬.୧୮ ରୁ ରାତି ୮.୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

ଏହି ଜିନିଷ ଭୁଲରେ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଧନତେରସ ଦିନରେ ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଦାରିଦ୍ରତା ଆସିଯାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଯାହା କି ଆପଣ କେବେବି କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ-

ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟିଲ୍-

ଧନତେରସ ଦିନରେ ଜିନିଷ କିଣିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍ କିମ୍ବା ଷ୍ଟିଲ୍ ସାମଗ୍ରୀ ହୋଇନଥିବ| ଇସ୍ପାତ କିମ୍ବା ଆଲୁମିନିୟମରେ ନିର୍ମିତ ବାସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରୋଷ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଘରକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଗ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲୁମିନିୟମ ଉପରେ ରାହୁଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ରହିଥାଅ, ତେଣୁ ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ସୂଚକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଲୁହା କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଲୁହା ଶନିର କାରକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀକୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସ ଦିନ, ଯଦି ଆପଣ ଲୁହା ତିଆରି କୌଣସି ଜିନିଷ ଘରକୁ ଆଣନ୍ତି, ତେବେ ଘରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରେ |

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଧନକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ କରିଥାଏ

ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଧନକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ କରିଥାଏ। ତେଣୁ, ଧନତେରସ ଦିନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଧନତେରସ ଦିନରେ ଘରକୁ କୌଣସି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜିନିଷ ଆଣନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଧନର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ରାହୁ ସହିତ ଗ୍ଲାସର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କ

ଧନତେରସ ଭଳି ଶୁଭ ଅବସରରେ କାଚ କିମ୍ବା କାଚରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ ଆଦୌ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କାଚ କିମ୍ବା କାଚ ସିଧାସଳଖ ରାହୁ ସହିତ ଜଡିତ | ଏବଂ ଯଦି ରାହୁ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଆଣିଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଧନତେରସରେ କାଚ ଜିନିଷ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଚିନିମାଟିରେ ତିଆରି ଜିନିଷ |

ଧନତେରସ ଦିନ, ଚିନିମାଟି କିମ୍ବା ବୋନଚାଇନାରେ ନିର୍ମିତ କିଛି କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଧନତେରସ ଦିନରେ ଚିନିମାଟିରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ କିଣିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ବୋନଚାଇନାର ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୂ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଘରର ସମୃଦ୍ଧତାକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ |

Comments are closed.