ଅଗଷ୍ଟରେ ଲଂଚ ହେବ ସିପଲା କମ୍ପାନୀର କରୋନା ଔଷଧ, ରହିବ ଅନ୍ୟ ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା

0

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଔଷଧ ଦ୍ବାରା କାମ ଚଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ବର୍ତମାନ ଅନେକ ଔଷଧ ଅଛି, ଯାହା କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ସିପଲା ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ନୂତନ କରୋନା ଔଷଧ ଲଞ୍ଚ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସିପଲା ନିଜ ସହଯେଗୀ ବାଛିସାରିଛି ଏବଂ ତାହା ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ |ଏହି ଔଷଧ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅନ୍ୟ କରୋନା ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

କରୋନାର ଏହି ଔଷଧର ନାମ ହେଉଛି ସିପ୍ଲେଂଜା | ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଭିତ୍ତିକ ଏଭେରା ଲାବୋରେଟୋରୀ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ ସିପ୍ଲାର ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି। ଏଭେରା ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି | ବାସ୍ତବରେ, ଏଭେରା ଲାବୋରେଟୋରୀ ଫାଭିପିରାଭିର API ଔଷଧ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ସିପଲାକୁ ପଠାଇବ ଏବଂ ସେହିଠାରୁ ସିପଲା ସିପ୍ଲେଂଜା ଔଷଧ ତିଆରି କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବ | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ,ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ API ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ତିଆରି ପାଇଁ ଏହାର କଞ୍ଚାମାଲ ପରି |

ଏଭେରା ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଔଷଧ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି | ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ଡକ୍ଟର ଏ.ଭି ରାମା ରାଓ ଏହି କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ୧୯୯୦ ଦଶକରେ ତାଙ୍କ ହେତୁ ହିଁ ଏଡସ୍ ବିରୋଧୀ ଔଷଧ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିଥିଲା। ଏହି ଔଷଧ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା।

କରୋନାର ଏହି ଔଷଧ ସିପ୍ଲେଂଜା ଏକ ଜେନେରିକ୍ ଔଷଧ ଅଟେ | ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାର କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହା ବଜାରରେ ବହୁତ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଟ୍ୟାବଲେଟ୍ ପିଛା ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୬୮ ଟଙ୍କା ହେବ। ଯେହେତୁ ଏହି ଔଷଧ ଭାରତରେ ତିଆରି ହେବ, ଏଠାରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.