ରାମସେତୁ ପାଇଁ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କଲେ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ସେତୁ ସମୁଦ୍ର ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କୌଣସି ବି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାମ ସେତୁର କ୍ଷତି କରାଯିବା ନାହିଁ ବରଂ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବିରଳ୍ପ ବାହାର କରିବୁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ଜରିଆରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ତାମିଲନାଡୁର ରାମେଶ୍ୱରମ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଧନୁଷକୋଡା ଠାରେ ଥିବା ପୌରାଣିକ ରାମସେତୁକୁ ଭଙ୍ଗାଯାଇ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଦ୍ିଷ୍ଟ ସେତୁସମୁଦ୍ରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ରାମସେତୁ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମାଲମ୍ବୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତୀର୍ଥସ୍ଥଳୀ ପାଲିଟଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଲି ଯୋଜନା ପ୍ରତିବାଦରେ ବି.ଜେ.ପି ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱମୀ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟସନ ଦାୟର କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଳାୟ ପକ୍ଷରୁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସତ୍ୟପାଠରେ ସେତୁସମୁଦ୍ରମ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାିଂ ରେମସେତୁ ସ୍ପର୍ଶ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସରକାର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଫଳରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ତରଫରୁ ଆବତ ଫିଟିସନକୁ ଖାରଜ କରିବା ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ତାମିଲନାଡୁ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ନୌବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ପାଇଁ ୧୯୯୭ରେ ତକ୍ରାଳୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ସେତୁ ସମୁଦ୍ରମ ସିପିଙ୍ଗ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ’ହାତକୁ ନେଇଥିଲେ । ତଦନୁଯାଇ ଧନୁଷକୋଡିସ୍ଥିତ ଆଦାମ ବ୍ରିଜ ବା ରାମସେତୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ୪୪.୯ ନିଟିକାଲ ମାଇଲ ସମୁଦ୍ରବକ୍ଷକୁ ଗଭୀରଭାବେ ଖୋଳି ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ମାନ୍ନାର ଉପସାଗର ସହ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ଭାରତୀୟ ଜାହଜ ଗୁଡିକ ଏହି ଜଳ ପଥ ଦେଇ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପହଞ୍ଚିପାରିବ । ତେବେ ସ୍ୱାମୀ ୧୯୯୭ରେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସୁପ୍ରମିକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ

Comments are closed.