୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘରେ ରୁହନ୍ତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ, ଏଭଳି ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀ

କିଏ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ସମ୍ମାନଜନକ ପତ୍ରିକା ଫୋର୍ବସ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୩୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ତାଙ୍କ ନାମ ଫୋର୍ବସ୍ ବିଲିୟନେୟାର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କୁ ‘ଦାନବୀର’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ୨୦୦୭ ମସିହାରେ, ସେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୭୬୦ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କ୍ୱଚିତ୍ ଜାଣିଥିବେ |

ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ଜଣେ କଲେଜ ଡ୍ରପଆଉଟ୍ ଥିଲେ। ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ କେତେକ ସଫଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପରି ଗେଟ୍ସ ତାଙ୍କ କଲେଜ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିନଥିଲେ। ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ସହିତ ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହାର୍ଭାର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ଛାତ୍ରମାନେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି |

ବହି ପଢ଼ିବାକୁ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅତି କମରେ ୫୦ ଟି ପୁସ୍ତକ ପଢ଼ନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଢ଼ିବାର ଦୁଇଟି ଲାଭ ଅଛି, ଗୋଟିଏ ନୂତନ ଜିନିଷ ଶିଖିବା ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ବୁଝାମଣାର ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ |

1୧୯୭୭ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍ସଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୨୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ କାରକୁ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚଳାଉଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା |

ଯେଉଁ ଘରେ ବିଲ ଗେଟ୍ସ ବାସ କରନ୍ତି, ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା | ତାଙ୍କ ଘରେ, ଏକ ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି, ସେଠାରେ ଏକ ବିରାଟ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଲିଓନାର୍ଡୋ ଦି ଭିଞ୍ଚିଙ୍କ ପାଣ୍ଡୁଲିପି ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ୧୯୯୪ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ନିଲାମରେ ସେ ଏହି ପାଣ୍ଡୁଲିପି କିଣିଥିଲେ |

Comments are closed.