ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ଆପଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତ ଏହି ଭୁଲ? ହୋଇପାରେ ଭାରୀ କ୍ଷତି

0

ଆଜି ହେଉଛି ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା । ଏହି ଦିନ ଫ୍ୟାକ୍ଟରୀ ଏବଂ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା କରାଯାଏ | ହିନ୍ଦୁ ପଂଚାଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଅଶ୍ୱିନ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁର୍ଦଶୀରେ ତିଥିରେ ହୋଇଥାଏ | ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦେବତା ଏବଂ ରାକ୍ଷସମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ | ପୌରାଣିକ ଯୁଗର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ | ସେ ମଧ୍ୟ ବଜ୍ରର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ।

ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ସୁନାରେ ନିର୍ମିତ ଲଙ୍କା ପ୍ରାସାଦ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ମଧ୍ୟ ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ସହର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱକର୍ମା କୌରବ ରାଜବଂଶର ହସ୍ତିନାପୁର ଏବଂ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରକା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜାରେ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍।

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜାରେ ଉପକରଣ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ର ଆଦିକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ତେଣୁ, ଏହି ଦିନରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଉପକରଣ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ଅପମାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭଗବାନଙ୍କ କ୍ରୋଧର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ | ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୁରୁଣା ସାଧନ ଅଛି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ସେମାନଙ୍କୁ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ସାଧନଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଶ୍ରାମ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହି ଦିନ ଆପଣ ନିଜ ସାଧନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ତାହା କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫ୍ୟାକ୍ଟରୀ କିମ୍ବା କାରଖାନା ଅଛି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା କରିବା ଜରୁରୀ | ଭଗବାନ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ପୂଜାରେ ରଖନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ସେବନ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଦିନ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକ ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଦାନ କରିବା ଜରୁରୀ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.