ଭାରତୀୟ ବିକ୍ରେତାଙ୍କର ବୃହତ ବଜାର: ଆମାଜନ

ଅନଲାଇନ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀ ଆମାଜନର ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବିକ୍ରିରେ ୨୨୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟଙ୍କର ବୃହତ ଭାଗ ରହିଛି । ୨୦୧୭ ଗ୍ଲୋବାଲ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦର ୫୦୦ % ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି । ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ ୩୧୦% ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି । ଆମାଜନ ଏସ୍କ୍ପୋର୍ଟ ଡାଇଜେଣ୍ଟ ୨୦୧୭ର ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଶିଲ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଳାୟର ବାଣିଜ୍ୟ ସଚିବ ସୁସଶ୍ରୀ ରୀତା ତିଓତିଆ, ଏମଏସଏମଇ ମନ୍ତ୍ରଣାଲୟ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ତଥା ଆମାଜନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଉପସ୍ଥି୍ତ ଥିଲେ । ଅଣ-ମେଟ୍ରୋ ସହର ମଧ୍ୟରେ ଇନ୍ଦୋର, ସୁରତ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଗାଜିଆବାଦ, ପୁଣେ ଆଦି ସହର ରପ୍ତାନୀକରୀ ସହର ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଖ୍ୟାତି ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟରେ ହୋମ ଡେକର ହସ୍ତ ଶିଳ୍ପ, ଟେପ ଷ୍ଟେରିଜ, ବେଡସିଟ, ଡ୍ୟୁଭେଟ କଭର, ଲେଦର ମେସର ବ୍ୟାଗ ଆଦି ଅଧିକ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ରପ୍ତାନୀ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋମ ଡେକର, କିଚେନ ଲିନେନ, ଡିନର ୱେର, କପର ମଗ, ଇଥିନିକ ୱେର, ୱେମେନଓ ଆପେରାଲ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।
ଏହି ଅବସରରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆର ସେଲର ସର୍ଭିସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଗୋପାଲ ପିଲାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଆମାଜନର ବି ଟୁ ବି ମାର୍କେଟପ୍ଲେସ ଡୋର ଷ୍ଟେପ ଡେଲିଭରୀ ଦେବା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ

Comments are closed.