ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ: ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩.୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଲଗାଗଲା ଟୀକା, ୫୮୦ ଜଣଙ୍କର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ଦେଶରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ତିନି ଦିନ ବିତିଗଲାଣି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୩.୮ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୮୦ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଛି | ସାତ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ମୃତ୍ୟୁର ଟିକା ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୋରାଦାବାଦରେ ଏକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ୱାର୍ଡ ବଏ ମହିପାଲ ସିଂଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିପାଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଟୀକାକରଣ ସହ ଜଡିତ ନୁହେଁ। ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣକୁ କାର୍ଡିଓ-ପୁଲ୍ମୋନାରୀ ରୋଗ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ମହୀପାଲଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବେଲାରୀରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାରେ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସି ନାହିଁ। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଥିଲେ।

ସରକାର ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୮୦ ଟି ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି | ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଜଣଙ୍କୁ ପାଟପଗଞ୍ଜର ମ୍ୟାକ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ନଜରରେ ରଖାଯାଇଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର AIIMS ଋଷିକେଶରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ରହିଛି। ଛତିଶଗଡରେ ଜଣଙ୍କୁ ନଜର ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇ ଜଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ଗୁରୁତର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବାର କୌଣସି ମାମଲା ଦେଖାଯାଇନାହିଁ ।

Comments are closed.