ଏହି ଗ୍ରହକୁ କୁହାଯାଏ ସୌରମଣ୍ଡଳର ‘ଭାକ୍ୟୁମ୍ କ୍ଲିନର୍’, ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ ଏହାର କାରଣ

ସୌର ପ୍ରଣାଳୀରେ ଗ୍ରହ ଜଗତ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ | ଆପଣ ଯେତେ ଅଧିକ ଏହାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ, ସେତେ ଅଧିକ ଏଥିରେ ଭ୍ରମିତ ହୋଇଚାଲିବେ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ସମସ୍ତେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସେଠାରେ ଥାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ଏଥିରେ ଭିନ୍ନ, ଏହି ଗ୍ରହଟି ଗ୍ୟାସର ସମୂହ, ଭାରତରେ ଏହା ଗୁରୁ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ପ୍ରାଚୀନ ସମୟରରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି | ଇଂରାଜୀରେ ଏହାକୁ ‘ଜୁପିଟର’ କୁହାଯାଏ | ଅସଲରେ ରୋମାନ୍ ସଭ୍ୟତାର ପୈରାଣିକ ଦେବତାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ବୃହସ୍ପତି | ଏହି ଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ଅନେକ ରୋଚକ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମାତ୍ର ନଅ ଘଣ୍ଟା ୫୫ ମିନିଟ୍ ଥିବାବେଳେ ପୃଥିବୀରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା | ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ୧୧.୯ ବର୍ଷରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଅଟେ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ |

ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହରେ କୌଣସି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ନାହିଁ | ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ହାଇଡ୍ରୋଜେନକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏବଂ ସର୍ବଦା ଆମୋନିୟା କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ଏବଂ ସମ୍ଭବତଃ ଆମୋନିୟମ୍ ହାଇଡ୍ରୋସଲଫାଇଡ୍ ବାଦଲ ଦ୍ୱାରା ଆବୃତ ରହିଥାଏ | ଏହି ଗ୍ରହରେ ମଣିଷ ବଞ୍ଚିବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ଏହି ଗ୍ରହର ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ‘ଦି ଗ୍ରେଟ୍ ରେଡ୍ ସ୍ପଟ୍’ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ଏକ ଝଡ, ଯାହା ଲାଲ ଦାଗ ପରି ଦେଖାଯାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରହରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏକ ଝଡ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ଏହା ଏତେ ବଡ ଯେ ପୃଥିବୀ ପରି ତିନୋଟି ଗ୍ରହ ଆରାମରେ ଏଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଝଡ କିପରି ଓ କାହିଁକି ଚାଲିଛି ସେନେଇ କୌଣସି ଉତ୍ତର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ।

ବୃହସ୍ପତିକୁ ସୌର ପ୍ରଣାଳୀର ‘ଭାକ୍ୟୁମ୍ କ୍ଲିନର୍’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହାର ନିଜର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହା ସୌର ପ୍ରଣାଳୀରେ ବାହ୍ୟ ମେଟେରାଇଟ୍ ବା ଉଲକାପିଣ୍ଡ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଯଦି ତାହା ହୋଇନଥାନ୍ତା, ତେବେ ସେହି ଉଲକାପିଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ପୃଥିବୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗ୍ରହ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇଯାଆନ୍ତେ, ଯାହାକି ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ଘଟାଉଥାନ୍ତା |

Comments are closed.