ଏହି ଦେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ବିନା ଛୁଂଚିର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ, ହେବ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

0

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିନା ଛୁଞ୍ଚିର କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଟିକା ଡିଏନଏ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ୧୫୦ ଜଣ ଲୋକ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛନ୍ତି |ସିଡନୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୋନା ଟିକା ଏୟାର ଜେଟ୍ ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଦିଆଯିବ | ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ଫାର୍ମାଜେଟ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଡାକ୍ତର ଜିନି ମାନସବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାର୍ମାଜେଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟିକା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ।

ଡେଲି ମେଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନୂତନ ଟିକା ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚର୍ମରେ ପହଞ୍ଚେ। ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚର୍ମ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ଚର୍ମ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏକ ଟିକା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ |ଡାକ୍ତର ଗିନ୍ନି ମାନସବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ଟିକା ଏହି ଧାରଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ଛୋଟ ଡିଏନ୍ଏ ଚିହ୍ନଟ କରିବ ଏବଂ ନିଜସ୍ୱ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।

ଯଦିଓ ଏୟାର ଜେଟ ସିଷ୍ଟମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଯନ୍ତ୍ରଣାମୁକ୍ତ ହୋଇନଥାଏ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଛୁଞ୍ଚି ଲଗାଇବା ପରେ ଚର୍ମରେ ହେଉଥିବା ଆଘାତରୁ ଆରାମ ଦେଇପାରେ | ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ନୂତନ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଖବର ଏଭଳି ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ବିକାଶକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସରକାର ୩ ମିଲିୟନ ଡଲାର ପାଣ୍ଠି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.