ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ଏହି ମସଲା ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ହୋଇଥାଏ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଖାଦ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ସାମିଲ

ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ମସଲାର ଅଭାବ ନାହିଁ | ଏପରି ଏକରୁ ଅଧିକ ମସଲା ଅଛି, ଯାହା ଔଷଧ ଭଳି କାମ କରେ ଏବଂ ଏହି ମସଲା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ମସଲା ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କାରଣ ସେମାନେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | କେତେକ ମସଲା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାଫଳରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ, କାରଣ ସୁଗର ଲେବଲର ବୃଦ୍ଧି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ମସଲା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଏ, ତେବେ ସୁଗର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖାଯାଇପାରିବ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ |

ଲବଙ୍ଗ
ଲବଣର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ କେବଳ ହଜମ ଶକ୍ତିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ବ୍ଲଡ ସୁଗରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଲବଙ୍ଗ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ରକ୍ତରେ ସୁଗର ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।

ଗୋଲମରିଚ

ଏହା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ବର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ମସଲା | ଏହାକୁ ‘ମସଲାର ରାଜା’ ଏମିତିରେ ହିଁ କୁହାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ହଜମ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ ନାହିଁ, ଏହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ସୁଗର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ |

ଡାଳଚିନି

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଳଚିନି ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବରଦାନଠୁ କମ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସାଧାରଣ ରକ୍ତରେ ସୁଗର ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ | ସୁଗର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଡାଳଚିନି ମିଶା କ୍ଷୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ମେଥିଦାନା

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମେଥିଦାନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଗୁଣ ବ୍ଲଡ ସୁଗର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ମେଥିଦାନା ପାଣି ପିଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଚୋବାଇ ଖାଇ ପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ମେଥିଦାନା ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |

(ମନେରଖନ୍ତୁ : ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ । କୌଣସି ଜିନିଷର ସେବନ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।)

Comments are closed.