ଘର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସାତୋଟି ଛୋଟମୋଟ ଭୁଲ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ନେଇଆସିଥାଏ ଅନେକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା

ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଜିନିଷ ବାସ୍ତୁ ବିପରୀତ ହେଲେ ଏହାକୁ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଥାଇପାରେ, ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଛୋଟ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମହତ୍ବ ରହିଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ଭାରୀ ପଡ଼ିପାରେ |

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ସର୍ବଦା ଅନ୍ଧକାର ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକର ରଙ୍ଗ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଆକର୍ଷଣୀୟ ନହେଲେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସଫଳତାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଘରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଫଟୋ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ଅଟେ | ଅନେକ ଫଟୋ ଏକାଠି ରହିବା, ଫଟୋ ଉପରେ ଧୂଳି ଜମା ହେବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ଅଧିକ ବିତର୍କ ଲାଗିରହିଥାଏ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡି ଯାଇଥାଏ ।

ବ୍ୟବହାର ପରେ ଘରେ ପୋଷାକ, ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ଏଣେତେଣେ କରି ପକାଇବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ଅଟେ | ଜୋତା ଏବଂ ପୋଷାକର ଆଲମାରୀକୁ ସର୍ବଦା ଅସଜଡ଼ା ରଖିବା ଦ୍ବାରା ଅର୍ଥର ଅପଚୟ ହେବା ସହ କ୍ୟାରିୟରରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

ଘରେ ଜଳର ଅପଚୟ, ଘର ଟାଙ୍କିରୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜଳ ପ୍ରବାହ, ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଏହାଦ୍ବାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥାଏ | ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

ଘରେ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଏବଂ ଜୋତା ରଖିବା କିମ୍ବା ଘରେ ପୁରୁଣା ବ୍ୟବହୃତ ଜିନିଷ ଜମା ହୋଇ ରହିଲେ ରାହୁଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ | ଘରେ ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଥାଏ |

ଘରର ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଆଲୋକର ଅଭାବ କିମ୍ବା ଫ୍ୟୁଜ୍ ବଲବର ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିଥାଏ | ଘରେ ଖରାପ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ଅନାବଶ୍ୟକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଘରର ପିଲାମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଥାଏ |

ଘରର କବାଟ ଠିକରେ ଭାବରେ ଖୋଲିବା ଓ ବନ୍ଦ ନହେବା କିମ୍ବା କବାଟରୁ ଜୋରରେ ଶବ୍ଦ ଆସିବା ଘରର ସମସ୍ୟା ଆଡ଼କୁ ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଘରର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିଥାଏ |

Comments are closed.