ଘରେ ଥିବା ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷରେ ଦୂର ହେବ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ

ଚେହେରାର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ କେତେ ପ୍ରକାରର ଚର୍ମ ଯତ୍ନ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥାଉ | ସେହି ସମୟରେ, ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ, ଚର୍ମରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣ ଅଟେ | ଏହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ବଢିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଦାଗହୀନ ଦେଖାଯାଏ |

ଚେହେରାରେ ଥିବା ଏହି ପିଗମେଣ୍ଟେସନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଘରେ ମସୁର ଡାଲି ଏବଂ କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ଏକ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଏବଂ ଏହାର ଉପକାରିତା ଜାଣିବା |

ମସୁର ଡାଲିର ଉପକାର

ଦାଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ ମସୁର ଡାଲି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |
ତ୍ୱଚାକୁ ଚମକାଇବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ବି ରହିଥାଏ |
ଏହା ସହିତ ମସୁର ଡାଲି ମଧ୍ୟ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଜିଙ୍ଗ ସାଇନ୍ସ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

କଞ୍ଚା କ୍ଷୀରର ଲାଭ

କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ କୋମଳ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |
ଚର୍ମକୁ ଚମକ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିରି ଡାଲି ଏବଂ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ |ଏହାସହ, ଏହା ଚର୍ମକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ୍ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ |

ପିଗମେଣ୍ଟେସନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏକ ମିକ୍ସର୍ରେ ଅତି କମରେ ଅଧା ପାତ୍ର ମସୁର ଡାଲିକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ |
ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏଥିରେ ୩ ରୁ ୪ ଚାମଚ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ମିଶାନ୍ତୁ |
ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ |

ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଣାଳୀ

ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନିଜ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ |
ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍କୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୁହଁକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |
ଏହାକୁ ଅତି କମରେ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ |
ଏହା କରିବା ପରେ ତୁଳା ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁହଁ ସଫା କରନ୍ତୁ |
ଆପଣ ଏହି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇଥର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |
ଏହାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି, ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ ଥିବା ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଚମକିତ ଦେଖାଯିବ |

ନୋଟ: ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ତ୍ୱଚା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଚର୍ମ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍, କେବଳ ସେତେବେଳେ କୌଣସି ହ୍ୟାକ୍ କିମ୍ବା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ଏଥିସହ, ଏକ ପ୍ୟାଚ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମରେ ସାମାନ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ରେସିପି ଆଦୌ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Comments are closed.