ଲକ୍‌ଡାଉନରେ ଫସି ରହିଥିବା ପୁଅକୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ୧୪୦୦ କି.ମି ସ୍କୁଟିରେ ଯାତ୍ରା କଲା ମା’

କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇ ପାଇଁ ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସୀମା ଲକ ହେବା ସହ ପୋଲିସ ଜାଗାଜାଗାରେ କଡା ପହରା ଦେଉଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, କେବଳ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏ ଭିତରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେଲେଙ୍ଗାନାଳ ଜଣେ ମହିଳା, ଯିଏ ନିଜ ପୁଅକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଲା ପଡିଥିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲେ । ନିଜ ସ୍କୁଟିରେ ୧୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁଅ ସହିତ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ। ସୂଚନା ମୁତାବକ , ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ରଜିଆ ବେଗମ୍( ୪୮) । ସୋମବାର ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସର ଅନୁମତି ନେବା ପରେ ରଜିଆ କେବଳ ସ୍କୁଟିରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ନେଲୋର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ।

ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଛୋଟ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ସହଜ ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପୁଅକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ମୋର ଇଚ୍ଛା ସାମ୍ନାରେ ଏହି ଭୟ ମଧ୍ୟ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମୁଁ ରୁଟି ପ୍ୟାକ୍ କରି ବାହାରକୁ ଗଲି । ରାତିରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନାହିଁ, ରାସ୍ତାରେ ଲୋକ ନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭୟଭୀତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମୋ ଇଚ୍ଛାରେ ଦୃଢ଼ ଥିଲି ।

ରଜିଆ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ନିଜାମାବାଦର ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ପୁଅ ଅଛନ୍ତି। ବଡ ପୁଅ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁଅ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ( ୧୯ ) ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

Comments are closed.