କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଉଦି ଆରବ ହାତରେ ଲାଗିଲା ଦୁଇଟି ବଡ଼ ସମ୍ପତି

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଉଦି ଆରବ ଏକ ବଡ଼ ଭଣ୍ଡାରକୁ ଅଧିକାର କରିଛି। ସାଉଦି ଆରବ ରାଜ୍ୟ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ସାଉଦି ଆରାମକୋ ରାଜ୍ୟର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ଭଣ୍ଡାର ଆବିଷ୍କାର କରିଛି। ସାଉଦି ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ ରବିବାର ଦିନ ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ଏଜେନ୍ସି (ଏସପିଏ) ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଲ-ଜାଫ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଗ୍ୟାସ ଭଣ୍ଡାରର ନାମ ହଦବତ ଅଲ-ହଜରା ଗ୍ୟାସ ଫିଲ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ଥିବା ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ହେଉଛି ଆବରାକ ଅଲ ତାଲୁଲ। ପ୍ରିନ୍ସ ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ ପ୍ରେସ ଏଜେନ୍ସି ଏସପିଏକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଦବତ ଅଲ-ହଜରୀ ଫିଲ୍ଡର ଅଲ ସାରରା ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ଦୈନିକ ୧୬ ନିୟୁତ ଘନଫୁଟ ହାରରେ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ୧୯୪୪ ବ୍ୟାରେଲ କଣ୍ଡେନ୍ସେଟରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହୋଇଛି।

ଏଥି ସହିତ, ଅବରାକ ଅଲ ତୁଲୁଲ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୩,୧୮୯ ବ୍ୟାରେଲ ସୁପର ଲାଇଟ୍ ଅଶୋଧିତ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ୧୧ ନିୟୁତ ଘନଫୁଟ ଗ୍ୟାସ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ |

ଅରାମକୋ ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ତୈଳ, ଗ୍ୟାସ ଏବଂ କଣ୍ଡେନ୍ସେଟର ଗୁଣ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ | ପ୍ରିନ୍ସ ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ଭଣ୍ଡାରର କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଆକାରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅଧିକ କୂଅ ଖୋଳାଯିବ। ଦେଶକୁ ସମୃଦ୍ଧତା ଦେଇଥିବାରୁ ରାଜକୁମାର ଖୁଦାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

ସାଉଦି ଆରାମକୋ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଦୈନିକ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଆଗରେ ଅଛି | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବଜାର ହେଉଛି ଏସିଆ ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ରପ୍ତାନି ହୋଇଥିଲା।

Comments are closed.