୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ବଦଳିଯିବ ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ

0

କରୋନା ଅବଧିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଠକେଇ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ର କଡା ନିୟମ ସତ୍ତ୍ବେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ଜାଲିଆତିର ଶିକାର ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି । ଠକମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଲୁଟିବା ପାଇଁ କିଛି ନା କିଛି ଉପାୟ ଖୋଜି ବାହାର କରିନିଅନ୍ତି | ବଢ଼ୁଥିବା ଠକେଇକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ସୁରକ୍ଷିତ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ଏକ ନୂତନ ଏଟିଏମ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ୱାନ ଟାଇମ୍ ପାସୱାର୍ଡ (OTP) ଆଧାରିତ ଏଟିଏମ୍ ନଗଦ ୱିଡ୍ରଲ ସୁବିଧା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଏସବିଆଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ଏହି ନିୟମ ୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି | ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହି ସୁବିଧା ରାତି ଆଠଟାରୁ ସକାଳ ଆଠଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ | ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକ ଦେଇଥିବା ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଓଟିପି ପଠାଯିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ୱିଡ୍ରଲ କରାଯିବ।

ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮ ରୁ ଏସବିଆଇର ଏଟିଏମରୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଅଧିକ ଟଙ୍କା ୱିଡ୍ରଲ ସହିତ ଦିନରେ ଓଟିପି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ | ୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୯ ଠାରୁ, ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମରୁ ୱିଡ୍ରଲ ପାଇଁ ଓଟିପିକୁ ଜରୁରୀ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା | ଏସବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଗ୍ରାହକମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରାଇନେବା ଦରକାର।

ଏହିପରି କରିବେ ୱିଡ୍ରଲ
ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଧୀନରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏଟିଏମ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଟଙ୍କା ସହିତ ଓଟିପି ସ୍କ୍ରିନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ | ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଓଟିପି ପଠାଯିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଠକେଇର ସମ୍ଭାବନା କମିଯିବ |

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଓଟିପି ଆଧାରିତ ନଗଦ ୱିଡ୍ରଲ ସୁବିଧା କେବଳ ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନ୍ୟାସନାଲ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ସୁଇଚ୍ (NFS) ରେ ବିକଶିତ ହୋଇନାହିଁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.