ଏହି ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇନିଅନ୍ତୁ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ, ନଚେତ ପଡ଼ିପାରେ ୧୦,୦୦୦ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା:ଜାଣନ୍ତୁ ସହଜରେ ଲିଙ୍କ କରିବାର ଉପାୟ

ଆୟକର ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ସେଂଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ସିବିଡିଟି) ସ୍ଥାୟୀ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର (ପାନ୍) ଏବଂ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ବୋଲି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଯଦି ଆପଣ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଏହା କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡ ଇନଭାଲିଡ ହୋଇପାରେ | ସମସ୍ତ ପାନ୍ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଣଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ କିପରି ଜାଣିବେ

ଆୟକର ବିଭାଗ ୱେବସାଇଟରୁ ଷ୍ଟାଟସ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |
-ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ www.incometaxindiaefiling.gov.inରେ ଭିଜିଟ କରନ୍ତୁ |
-ବାମରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା କ୍ବିକ ଲିଙ୍କ୍ ବିକଳ୍ପର ଲିଙ୍କ୍ ଆଧାରରେ ଏଠାରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
-ଏହାପରେ ନୂତନ ଭାବେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ପେଜରେ ଶୀର୍ଷରେ ଏକ ହାଇପରଲିଙ୍କ୍ ରହିଥିବ, ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁହିଁ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ଆବେଦନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିବ |
-ଏହି ହାଇପର୍ ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଆପଣଙ୍କୁ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରର ଡିଟେଲ ପୁରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |
-ଏହା ପରେ ଭ୍ୟୁ ଲିଙ୍କ୍ ଆଧାର ଷ୍ଟାଟସ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ଏବଂ ପାନ୍ ଲିଙ୍କ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ |

ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ କିପରି ଲିଙ୍କ୍ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଏସଏମଏସ ମାଧ୍ୟମରେ

-ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ଅକ୍ଷରରେ IDPN ଟାଇପ୍ କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ସ୍ପେସ ଦେଇ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ପାନ୍ ନମ୍ବର ଏଂଟର କରନ୍ତୁ |
-ଏହି ମେସେଜ 567678 କିମ୍ବା 56161 କୁ ପଠାନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଉଭୟ ଦଲିଲକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ପଦ୍ଧତି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି |

ଅନଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହଜ

ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କ୍ବିକ ଲିଙ୍କ୍ ବିକଳ୍ପରେ ଥିବା ଲିଙ୍କ ଆଧାର ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଂଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇନାହିଁ, ପ୍ରଥମେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପାନ୍, ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ନାମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାର OTP ସମ୍ପୃକ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ଆସିବ |OTP ଭରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ଏବଂ ପାନ୍ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଯିବ|

ଆୟକର ଅଧିନିୟମ ୧୯୬୧ ର ଧାରା ୨୭୨ଖ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନାର ନୀୟମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଟିକସ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବଲୱନ୍ତ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ସହ ଜଡିତ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହିପରି କାରବାରରେ, ଯେଉଁଥିରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ସେଠାରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ ନକରିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା କରାଯାଇପାରେ |

Comments are closed.