ଚାନକୁ ପୁଣି ଚୋଟ, ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲେ ସରକାର

0

ରେଫ୍ରିଜରେଟର ସହିତ ଆସୁଥିବା ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର (ଏସି) ଆମଦାନୀ ଉପରେ ସରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି | ଏହା ଚାଇନାର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେବ |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଦେଶରେ ଏସିର ବଜାର ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର କୋଟି | ଭାରତ ଏହାର ଏସି ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରାୟ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଚାଇନାରୁ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏସିର ୮୫ ରୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଉପାଦାନ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ |

ବୈଦେଶିକ ବାଣିଜ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ସହିତ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀକୁ ନେଇ ନୀତିରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଏହାକୁ ମାଗଣା ବର୍ଗରୁ ହଟାଇ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଛି। ’ସ୍ପ୍ଲିଟ ଏବଂ ୱିଣ୍ଡୋ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ଅନେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ |

ଜୁଲାଇରେ ଟିଭି ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଏକ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଥିଲା

ଜୁଲାଇରେ ଭାରତ ସରକାର କଲର ଟେଲିଭିଜନ ସେଟ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଚାଇନାରୁ କଲର ଟେଲିଭିଜନ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଜୁନ୍ ମାସରେ ସରକାର କାର, ବସ୍ ଏବଂ ମୋଟରସାଇକେଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ନୂତନ ନ୍ୟୁମୈଟିକ ଟାୟାର ଆମଦାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରେ ଦେଶରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଟିକ୍ ଟକ୍,ୱି ଚାଟ୍ ସହିତ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭାରତରେ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଅନେକ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା |

Leave A Reply

Your email address will not be published.