ଚମତ୍କାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତାରେ ଭରପୂର ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିପରି ଖାଇବେ?

ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଫ୍ଲାକ୍ସ ସିଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | “ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ଦ୍ରବୀଭୂତ ମ୍ୟୁକିଲାଜିନ୍ସ୍ (ଗୁମ୍ଲାଇକ୍) ଫାଇବରର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଯାହା ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LDL) କୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିପାରେ | ଏହା କ୍ଷୁଧା ଦମନକାରୀ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହାର ଓମେଗା ୩ ବ୍ୟାଟିଂ ଏସିଡ ରକ୍ତରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବ(ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସେରାଇଡ୍) ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ଆଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ, ”ଡର୍ଲିଂ କିଣ୍ଡର୍ସଲିଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ହେଲିଙ୍ଗ୍ ଫୁଡ୍ସରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

ଆମ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା କେତେକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ମୌଳିକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସହିତ ଫ୍ଲେକ୍ସସିଡ୍ ସମୃଦ୍ଧ | ଏଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ଲିଗାନ୍ ସହିତ ସମୃଦ୍ଧ | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲିଗାନ୍ସ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ହରମୋନ୍ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ଯେହେତୁ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ଗୁଡିକ ଅତ୍ୟଧିକ ତୃପ୍ତି ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଶକ୍ତି-ଘନ, ଏଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରାଏ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଓଜନ ପରିଚାଳନାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ବହୁତ ଭଲ, ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ମେନୋପାଜାଲ୍ ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନିୟମିତ ପିରିୟଡ଼ ଏବଂ ଋତୁସ୍ରାବ ସହିତ ଜଡିତ ଅସ୍ୱାଭାବିକତାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ମହିଳାମାନେ ଏହି ଅଳସି ମଞ୍ଜି ଉପକାରରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲିଗାନ୍ସ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ହରମୋନାଲ ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ କିପରି ଖାଇବେ?

ଜଣେ କିପରି ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ଖାଇବ ସେନେଇ ଅନେକ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି | ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍, ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚୋବାଇ ନହେଲେ, ହାଜତରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍ କିମ୍ବା ମିଲ୍ଡ୍ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍, ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏକ ଭଲ ପସନ୍ଦ |ନିଜ ରୋଷେଇରେ ଅନ୍ୟ ତେଲକୁ ବଦଳାଇବା ଆପଣ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ତେଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରିପାରିବେ | ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସହ କେତେକ ସହଜ ଉପାୟ ସେୟାର କରିଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ |

ଯଦି ଆପଣ ପୁରା ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ କିଣନ୍ତି, ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦହି, ଓଟମିଲ୍, ଶସ୍ୟ, ସ୍ମୁଥି, କ୍ୟାସୋରୋଲ୍ସ, ଏବଂ ବେକ ହୋଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଗଜା ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ, ଯେପରି ହେଲିଙ୍ଗ୍ ଫୁଡ୍ସରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍, ଯେତେବେଳେ ପେଶା ହୋଇଥାଏ, ଏହା ବହୁମୁଖୀ ହୁଏ ଯେ ସୁସ୍ୱାଦୁ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଚମତ୍କାର ଆରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଇଥର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ନାହିଁ | ରୋଟି, ପରଟା, ପୁରୀ, ବ୍ରେଡ, ମିଠା, ପାନୀୟରୁ ସୁପ୍, ସାଲାଡ୍, ଏବଂ କ’ଣ ନୁହେଁ, ଏକ ଚାମଚ ଫ୍ଲାକ୍ସସିଡ୍ ମିଶାଇବା ଦ୍ବାରା ଯେକୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଏକ ସୁସ୍ଥ, ପୁଷ୍ଟିକର, ସୁସ୍ବାଦୁ ସ୍ପିନ୍ ଦେଇପାରେ |

Comments are closed.