ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାଶିଂ ଡେ: ଜାଣନ୍ତୁ ହାତ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସାନିଟାଇଜର ଅପେକ୍ଷା ସାବୁନ୍ କାହିଁକି ଭଲ?

0

ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସିଂ ଡେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କୁ ହାତର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା | କରୋନା ଭାଇରସ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ହାତର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ତେବେ ମହାମାରୀ ହେତୁ ହାତ ଧୋଇବାରେ ସାନିଟାଇଜରର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାତ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସାନିଟାଇଜର ଅପେକ୍ଷା ସାବୁନ ସର୍ବଦା ଭଲ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି |

ଆମେରିକାର ସିମନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟିର ହୋମ ତଥା କମ୍ୟୁନିଚି ହାଇଜିନ ପ୍ରଫେସର ଏଲିଜାବେଥ୍ ସ୍କଟ୍ କୁହନ୍ତି, ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣିରେ ହାତ ଧୋଇବା ପରେ ଏକ ସଫା ଟାୱେଲରେ ଶୁଖାଇବା ଗୋଲ୍ଡେନ ମାନ୍ୟତା ଅଟେ। ସାବୁନ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଭାଇରସକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। ‘ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇବା ପରେ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହା ହାତରେ ଜୀବାଣୁ ରହିବାକୁ ଦିଏନାହିଁ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରେ |

ସାବୁନ ସହିତ ହାତ ଧୋଇବାର ଲାଭ- ସାବୁନ ତୁରନ୍ତ ଜୀବାଣୁ ମାରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ବାର୍ ସାବୁନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଲିକ୍ବିଡ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇବା ଭଲ | କାଶ ଏବଂ ଛିଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଡ୍ରପଲେଟ୍ସ କୌଣସି ପୃଷ୍ଠରେ କିମ୍ବା ପଦାର୍ଥରେ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ହାତ ଦେଇ ସେମାନେ ଆମ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି | ସାବୁନ୍ ଏହି ମାଇକ୍ରୋବଗୁଡିକର ସ୍ତରକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷମତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଆମ୍ଫିଫାଇଲ୍ ହେଉଛି ସାବୁନରେ ମିଳୁଥିବା ପଦାର୍ଥ ଯାହା ଜୀବାଣୁକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବାର୍ ସାବୁନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କେବଳ ଘରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସାବୁନ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସାବୁନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ |

ସାନିଟାଇଜରର ବ୍ୟବହାର- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ସିଙ୍କ ସୁବିଧା ନଥାଏ ସେତେବେଳେ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ଆଲକୋହଲ ସାନିଟାଇଜର ଲିପିଡ ମେମ୍ବ୍ରାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ନୋରୋଭାଇରସ ଏବଂ ରାଇନୋଭାଇରସ ପରି ଅଣ-ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ସାବୁନ ପରି ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜରରେ ତିନୋଟି ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ, ଏହା କେବଳ ସେତେବେଳେ ହିଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଅଧିକ ଆଲକୋହଲ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ପୁରା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲାଗିଥାଏ | ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆଲକୋହଲ ହାତରେ ଜ୍ୱଳନ ଅନୁଭବ କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହାତ ଧୋଇବା ସୁବିଧା ନାହିଁ ତେବେ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ |

କଲମ୍ବିଆ ୟୁନିଭରସିଟିର ଏପିଡେମୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ସାନ୍ଦ୍ରା ଆଲବ୍ରେଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାତ ସାନିଟାଇଜର୍ କେବଳ ସାନିଟାଇଜର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବାବେଳେ ହାତ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ସାବୁନ୍ ମଧ୍ୟ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଜଳ ଏକ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ | ସାନିଟାଇଜର ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କାରଣ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ ହୋଇଥାଏ |

ହାତ ଧୋଇବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ- ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ଗରମ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇବା କେବଳ ଜଳ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାରଣ ଏହା ଚର୍ମରୁ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ କାମ କରିଥାଏ | ହାତରେ ସାବୁନ ଲଗାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଷନ୍ତୁ ତାପରେ ଭଲ ଭାବରେ ହାତ ଧୋଇ ଟାୱେଲରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.