ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଶତ୍ରୁ ହେବେ ଧୂଳିସାତ, ଲେଜର ଗାଇଡେଡ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ମିଶାଇଲର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କଲା DRDO

0

ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଟେନସନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇଛି | ଏମବିଟି ଅର୍ଜୁନ ଟ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲେଜର-ଗାଇଡେଡ ଆଣ୍ଟି-ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ମିସାଇଲକୁ (ATGM) ସଫଳତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ସଫଳତା ଉପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅହମ୍ମଦନଗରର କେ.କେ ରେଞ୍ଜ (ଏସିସି ଆଣ୍ଡ ଏସ୍) ରେ ଏମବିଟି ଅର୍ଜୁନରୁ ଲେଜର ଗାଇଡେଡ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗାଇଡେଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ DRDO କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମଦାନୀ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା DRDO ପାଇଁ ଭାରତ ଗର୍ବିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

DRDO କହିଛି ଯେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିନି କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସିଥିବା ଟାରରେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରିବ। ଏକାଧିକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଲଞ୍ଚ କ୍ଷମତା ସହିତ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି | ଏମବିଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଜୁନର ବନ୍ଧୁକରୁ ବୈଷୟିକ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି।

ଏହା ସହିତ, ଏହା ହିଟ୍ (ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଏକ୍ସପାଣ୍ଡେବଲ ଏରିଆଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍) ୱାରହେଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ୍ସପ୍ଲୋସିଭ ରିଆକ୍ଟିଭ୍ ଆର୍ମର୍ (ERA) ସଂରକ୍ଷିତ ଯାନକୁ ଉଡାଇଥାଏ | ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆଧୁନିକ ଟ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଭବିଷ୍ୟତର ଟ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଏଥି ସହିତ ସ୍ୱଳ୍ପ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ATGM ମାଧ୍ୟମରେ ଷ୍ଟାକ୍ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ DRDO ଅଭ୍ୟାସ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶାର ଏକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ABHYAS- ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଏକ୍ସପାଣ୍ଡେବଲ ଏରିଆଲ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ (HEAT) ର ଏକ ସଫଳ ବିମାନ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଯାନଟି ପାଞ୍ଚ କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରିବ ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ସଂଗଠନ କହିଛି।

ଏହି ଯାନର ଗତି ଧ୍ବନିର ଗତିର ଅଧା ଅଟେ | ଏହାର 2G କ୍ଷମତା ଅଛି ଏବଂ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରେଟ କରିପାରିବ | ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟୋନୋମସ ଉଡ଼ାଣ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.