ପିରିୟଡ଼ସର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା, ପରେ ହୋଇପାରେ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ସମସ୍ୟା

0

ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ (PCOS) କୁହାଯାଏ | ଏହା ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି ଡିସଅର୍ଡର୍ (PCOD) ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ PCOS ସଚେତନତା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | PCOS ଏକ ଗମ୍ଭୀର ହରମୋନ୍ ସମସ୍ୟା ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମେଟାବୋଲିକ୍ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ | PCOS ସମସ୍ୟା ଅନେକ ମହିଳା ଏବଂ ଝିଅଅମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି |

PCOS କ’ଣ- PCOS ରେ, ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ଅଧିକ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ହରମୋନରେ ଏହି ଅସନ୍ତୁଳନ ହେତୁ, ଏକ ଓଭୁଲେସନ ହୁଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିରିୟଡ଼ସ ନିୟମିତ ହୋଇନଥାଏ | ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଏହା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହି ସମସ୍ୟା ୨୦ ରୁ ୩୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଓଭାରୀ ଉପରେ PCOS ର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଜନନ ଅଙ୍ଗ ହିଁ ଶରୀରରେ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ କରେ ଯାହା ପିରିୟଡ଼ସକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ |

PCOS ର ଲକ୍ଷଣ: ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ରୁତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ PCOS ଲକ୍ଷଣ ବିକଶିତ ହୁଏ | ବେଳେବେଳେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୋଟିଏ ବୟସ ପରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ବୟସ ସହିତ, ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | PCOS ର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ |

ଅନିୟମିତ ପିରିୟଡ଼ସ୍ – PCOS ର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ସଙ୍କେତ ହେଉଛି ଅନିୟମିତ କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ପିରିୟଡ଼ସ ରହିବା | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୯ ରୁ କମ୍ ପିରିୟଡ଼ସ, ଦୁଇଟି ପିରିୟଡ଼ସ ମଧ୍ୟରେ ୩୫ ଦିନରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବଧାନ ଏବଂ ଅସାମାନ୍ୟ ରୂପେ ବହୁତ ଅଧିକ ଥର ପିରିୟଡ଼ସ ହେବା ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନ୍- ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ (ପୁରୁଷ ହରମୋନ୍ ର ଅଧିକ କ୍ଷରଣ) ହେତୁ ଅନେକ ଥର ମୁହଁ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଅଧିକ କେଶ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଦେଖାଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ଗଞ୍ଜାପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏଗୁଡ଼ିକ PCOS ର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ |

ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି- ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଭାରି, ଅର୍ଥାତ୍ ଡିମ୍ବାଣୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଗର ଚାରିପାଖରେ ଫୋଲିକଲ୍ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ଓଭାରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ | ମେଦବହୁଳ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଯାଏ |

ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ଅଭାବ- ଇନସୁଲିନ୍ ହେଉଛି ଏକ ହରମୋନ୍ ଯାହା ଖାଦ୍ୟରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ସୁଗର ତିଆରି କରିବାରେ ଶରୀରରେ ଥିବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | PCOS ହେବା ଯୋଗୁଁ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଇନସୁଲିନ୍ ତିଆରି ହେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀର ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ରହିଥାଏ | ଏହି ଚାପ ଯୋଗୁଁ, ଓଭାରୀ ପୁରୁଷ ହରମୋନ୍ ବାହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଏ |

ଆନୁବଂଶିକ- PCOS ଏକ ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ନୁହେଁ, ଏହା ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରିହୁଏ | ଯଦି ପରିବାରର କାହାର ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ମଧୁମେହରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ PCOS ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋଟାପଣ ହେତୁ ଶରୀରରେ ପ୍ରଦାହ(inflammation) ମଧ୍ୟ ଏହାର ଏକ କାରଣ ଅଟେ |

ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ହେଉଛି PCOS ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା | ଅନେକ ଥର, ମିସକ୍ୟାରିଏଜ ଏବଂ ପ୍ରିମାଚ୍ୟୋର ବର୍ଥ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଉଚ୍ଚ ବ୍ଲଡ ସୁଗର, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ହୃଦ ରୋଗ, ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଏବଂ ଶରୀରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ମହିଳାମାନେ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଘରେ କିପରି ଚିକିତ୍ସା କରିବେ – ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏହାକୁ ଘରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ | PCOS କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, କମ୍ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଡାଏଟ୍ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ, ଓଜନ କମାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୩୦ ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ | ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ଦ୍ବାରା ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ରହିଥାଏ |

ଡାକ୍ତରୀ ଚିକିତ୍ସା- PCOS ର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଡାକ୍ତରମାନେ ହରମୋନ୍ ସନ୍ତୁଳନ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ପିରିୟଡ଼ସ ନିୟମିତ ହୋଇଯାଏ | ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଓଭାରି ସର୍ଜରୀ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.