ଶୀତଦିନେ ନିଶ୍ଚିତ ଖାଆନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ଖଜୁରୀ , ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ଵରେ ହୋଇଥାଏ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ

ଶୀତ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଋତୁରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଟି ଖଜୁରୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇପାରେ | ବାସ୍ତବରେ ଖଜୁରୀରେ ବହୁ ମିନେରାଲ, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ଥାଏ | ଖଜୁରୀ, ଯାହା ଫିନିକ୍ସ ଡାକ୍ଟାଇଲିଫେରା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ଚାଷ କରାଯାଏ |

ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଖଜୁରୀ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ହଜମକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥାଏ | ବ୍ରିଟିଶ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୧ ଦିନ ପାଇଁ ଦିନକୁ ସାତୋଟି ଖଜୁରୀ ଖାଇଲେ ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳର ଗତିପଥରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଦିନକୁ ଖଜୁରୀ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ସକାଳର ସ୍ମୁଦି, ଦହି କିମ୍ବା ସାଲାଡରେ ମିଶାନ୍ତୁ |

କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ

୨୦୧୫ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଖଜୁରୀ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିପାରେ। ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ଉଚ୍ଚ ଫାଇବର ଏବଂ ପଲିଫେନୋଲ କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

ଖଜୁରୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ

ଖଜୁରୀ ହେଉଛି ପଲିଫେନୋଲ, ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ ଏବଂ କାରୋଟିନଏଡରେ ଭରପୂର ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଯାହା କ୍ରୋନିକ ରୋଗର ବିପଦକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ସମାନ ପ୍ରକାରର ଗ୍ରାମେ ଫ୍ରୁଟ ମଧ୍ୟରେ ଖଜୁରୀ ରେ ସର୍ବାଧିକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ | ପଲିଫେନୋଲ୍ କର୍କଟ କିମ୍ବା ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଯାହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ମଧୁମେହ, କର୍କଟ କିମ୍ବା ଆଲଜାଇମର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ କରିଥାଏ |

କାରୋଟିନଏଡ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ | ଭିଟାମିନ୍ ବି ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ କେ, ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ୍ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ |

Comments are closed.