ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ତାଇୱାନ ଗସ୍ତରେ ନିଆଁବାଣ ହୋଇଯାଇଛି ଚୀନ, ଦେଇଛି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ସଫା କରିଦେବାର ଧମକ

0

ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ବରିଷ୍ଠ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ କିଟ୍ କ୍ରେଚଙ୍କର
ଦ୍ବିତୀୟଥର ତାଇୱାନ ଗସ୍ତରେ ଚୀନ୍ ଏତେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଇ ଇଙ୍ଗୱେନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରିବା ପରେ ଇଙ୍ଗୱେନ ନିଆଁ ସହ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଇଙ୍ଗୱେନଙ୍କ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଚାଇନାର ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରେ, ତେବେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ତାଇୱାନର ନେତାଙ୍କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯିବ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ତାଇୱାନ ଷ୍ଟ୍ରେଟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ କ୍ରେଚ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ତ୍ବରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି | ଖବରକାଗଜ ଲେଖିଛି, ତାଇୱାନ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଏହି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ତାଇୱାନକୁ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଡ୍ରିଲ୍ | ତାଇୱାନ ଗସ୍ତରେ ଆମେରିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚୀନ୍ ତାଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲା।

ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଶେଷ ମିନିଟରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ବଡ଼ ଆକାରରେ କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ତାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ତାଇୱାନର ଏୟାରଫିଲ୍ଡକୁ ପଠାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.