ଗିଜର କିଣିବା ସମୟରେ ଆପଣ କରୁନାହାନ୍ତି ତ ଏହି ଭୁଲ?

ଭାରତରେ ଥଣ୍ଡା ଜାରି ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ଏହି ଶୀତ ଆଉ କିଛି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଯାଉଛି | ଶୀତଦିନେ ୱାଟର ହିଟରଗୁଡିକ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗରମ ପାଣି ପ୍ରାୟତଃ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ସ୍ନାନ ହେଉ, ପାତ୍ର ଧୋଇବା କିମ୍ବା ପୋଷାକ ଧୋଇବା | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଆପଣ କିପରି ନିଜ ଘର ପାଇଁ ୱାଟର ହିଟର କିଣିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଗିଜରରୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ | ଏହି ଟିପ୍ସ ହାଭେଲ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆର ଯୁଗ୍ମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବନୀତ୍ ସିଂ ଗମ୍ଭୀର ଜିନ୍ୟୂଜ ସହ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି।

ୱାଟର ହିଟର ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଆମେ ବହୁତ ସତର୍କ ରହୁ | କିନ୍ତୁ କିଣିବା ସମୟରେ ଆମେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ଅଣଦେଖା କରୁ | ଗିଜରରେ କିଛି ବିଶେଷ ସୁରକ୍ଷା ଫିଚର ରହିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଲିକ୍ ହେତୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା, ପ୍ଲଗରେ ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଆଘାତ ନ ଲାଗିବା | ଏଥିସହ, ଯଦି ଆପଣ ୱାଟର ହିଟର କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଭଲ ପଦାର୍ଥରେ ତିଆରି | କିଣିବା ସମୟରେ ଦେଖନ୍ତୁ, ୱାଟର ହିଟର ଶକ୍ ପ୍ରୁଫ୍ ହୋଇଥିବ | ଏକ ପ୍ରସ୍ତର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଫିଚର ମଧ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ | ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଟାଙ୍କି ବିସ୍ଫୋରଣ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରନ୍ତି |

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଶସ୍ତା ପାଇଁ ଛୋଟ ଆକାରର ହିଟର ନିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୱାଟର ହିଟର କିଣିବାବେଳେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆପଣ ୱାଟର ହିଟର କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ରୋଷେଇ ଘର ପାଇଁ ଏକ ଗିଜର ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ୧ ଲିଟର, ୩ ଲିଟର ଏବଂ ୬ ଲିଟର ଗିଜର ସର୍ବୋତ୍ତମ | ୧୦ ଲିଟର – ୩୫ ଲିଟର ଗିଜର ବାଥରୁମ ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ୱାଟର ହିଟର କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଷ୍ଟାର୍ ରେଟିଂ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ୫ ଷ୍ଟାର ରେଟେଡ୍ ଗିଜର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ କରେ |

ଅନେକ ଲୋକ ଗିଜର କିଣନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ସେବା କରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କମ୍ପାନୀ କେତେ ବର୍ଷର ୱାରେଣ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରୁଛି | ତେଣୁ କେବଳ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ବାଛନ୍ତୁ ଯାହା ଜଳ ଉତ୍ତାପ ଉପରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ୱାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥାଏ |

Comments are closed.