ଭାରତର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରାବଣର ପୁତଳିକା ଜଳାଇବା ହୋଇଥାଏ ପାପ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

ଆଜି ହେଉଛି ଅକ୍ଟୋବର ୩ ରେ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମ ଦିନ | ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୪ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମହାନବମି ଏବଂ ଏହି ଦିନ ପରେ ଅସତ୍ୟ ଉପରେ ସତ୍ୟର ବିଜୟର ପର୍ବ ୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦଶହରା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯିବ | ଭଗବାନ ରାମ ଏହି ଦିନ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରି ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ବିଜୟଦଶମୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ, ରାବଣ ପୋଡ଼ି ସବୁ ଜାଗାରେ କରାଯାଏ |

ଅହଂକାରୀ ରାବଣର ଅନେକ ରୂପ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମହାନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ଦାଶାନନ୍ ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ ଯିଏ ଅନେକ କଳା ବିଷୟରେ ପାରଦର୍ଶୀ ଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଜଣେ ଉତ୍ସାହୀ ଭକ୍ତ ଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରାବଣର ପୁତଳିକା ଜଳି ନଥାଏ, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି | ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଠାରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ?

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବୈଜନାଥରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦଶହରା ଦିନ ଯେଉଁମାନେ ରାବଣକୁ ଜାଳି ଦିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଖରାପ ଘଟଣା ଘଟେ | ବୈଜନାଥ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କାଙ୍ଗଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଅଛି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ରାବଣ ଯେଉଁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ନେଇ ଲଙ୍କା ଯାଉଥିଲେ, ତାହା ହିଁ ଏଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି |

ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ, ଶିବଙ୍କଠାରୁ ଅମରତାର ବର ପାଇବା ପାଇଁ ରାବଣ କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ରାବଣକୁ ଦେଲେ, ଯାହାକୁ ଆତ୍ମଲିଙ୍ଗ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରଭୁ ଶଙ୍କର ରାବଣଙ୍କୁ ଲଙ୍କାରେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଠି ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ରଖାଯିବ,ତାହା ସେଠାରେ ହିଁ ସ୍ଥାପିତ ହେବ |

ଭଗବାନ ଶିବ କହିଲେ ଯେ ଯଦି ତୁମେ ଅମର ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ଏହାକୁ ଲଙ୍କାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କର | ଏହା ପରେ ରାବଣ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଚାଲିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେବତାମାନେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ରାବଣ ଅମର ନ ହୁଅନ୍ତୁ। ତେଣୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ମାୟା ସହିତ ଶିବଲିଙ୍କଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ରଖାଇଦେଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ରାବଣ ଏକ ଛୋଟ ସନ୍ଦେହ ପାଇଲେ ଏବଂ ସେ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଏକ ମେଷପାଳକକୁ ଧରାଇଦେଲେ, କିନ୍ତୁ ମେଷପାଳକ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ତଳେ ରଖିଦେଲେ | ଏହା ପରେ ରାବଣ ଏଠାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ତପସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ପରିତ୍ରାଣ ଲାଭ କଲେ |

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ରାବଣ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଯଜ୍ଞ କୁଣ୍ଡରେ ନିଜର ଦଶ ମୁଣ୍ଡ ରଖିଥିଲେ। ରାବଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଜଣେ ମହାନ ଭକ୍ତ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦଶହରା ଏଠାରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଥରେ କିଛି ଲୋକ ଶିବ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାବଣର କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କରିଥିଲେ। ଏହା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ରାବଣର ପୁସ୍ତିକା ପୋଡିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଘଟଣ ଘଟିଥିଲା ​​| ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଶହରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ସେବେଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଦଶହରା ପାଳନ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ | ଲୋକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି ଦେଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏଠାରେ ରାବଣର ପୁତଳିକା ଜଳାଇବା ଏକ ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

Comments are closed.